Americké Los Angeles uzavřelo tisícovku škol kvůli bombové hrozbě

Americké Los Angeles uzavřelo všechny veřejné školy ve městě a okolí kvůli hrozbě bombového útoku. Opatření se dotklo asi tisícovky vzdělávacích zařízení. Policie nyní školy prohledává, zavřené budou pravděpodobně celý den. Stejná výhrůžka dorazila i do New Yorku, tamní úřady ji ale vyhodnotily jako nevěrohodnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavřená Hamilton High School v Los Angeles | Zdroj: Reuters

Jeden z členů losangeleské školské rady dostal elektronickou výhružku, která mířila na tamní školy. Studenti se vrátili domů a školní autobusy zpět na svá stanoviště.

"Chci, aby policie prohledala každou školu i výukové centrum ve městě. Nedovolím žádnému dítěti vstoupit do objektů, dokud nebudou mít jistotu, že jsou všechny bezpečné," uvedl losangelský školní komisař Ramon Cortines.

Přehrát

00:00 / 00:00

Los Angeles uzavřelo tisícovku škol kvůli bombové hrozbě. S aktuálními informacemi se přihlásila zpravodajka Lenka Kabrhelová

Podle mluvčí školského úřadu Shannon Haberové přišel e-mail z počítače s IP adresou registrovanou v německém Frankfurtu. Výhružka se měla týkat batohů či skříněk, kam si děti ukládají své věci, a nezmiňovala žádnou konkrétní školu.

"Dnes potřebujeme spolupráci celého Los Angeles. Potřebujeme, aby rodiny a sousedé spolupracovali s našimi školami a zaměstnanci, abychom si byli jisti, že jsou školy bezpečné," řekl na tiskové konferenci předseda školské rady Steve Zimmer.

Případem se zabývá losangelská policie i americká FBI. Podle losangeleského kongresmana Brada Shermana o sobě pisatel e-mailu tvrdil, že je muslimským extremistou a že se spojil s místními džihádisty. Vyšetřovatelé ale mají za to, že autor se za německou adresu jenom skryl a pravděpodobně pochází z míst mnohem bližších Los Angeles.

Zhruba tisícovku škol v širší oblasti druhého největšího amerického města navštěvuje přes půl milionu studentů. Podle úřadů jde přinejmenším v Kalifornii o první bezpečnostní akci v podobném měřítku.

Kromě Los Angeles dnes registrovaly hrozbu bombovým útokem i školy v New Yorku. Policie ji ale vyhodnotila jako nedůvěryhodnou a školy zůstaly otevřené.

„E-mail je skoro stejný jako ten, který přišel do Los Angeles. Nepovažujeme ho za důvěryhodnou teroristickou hrozbu. Víme, že přišel za zahraničí, ale podle jazyka se domníváme, že nejde o dílo džihádistů. Slovo Alláh je například napsáno s malým 'a'. To by žádný džihádista neudělal,“ uvedl newyorský policejní komisař Bill Bratton.

Strach po útoku v San Bernardinu

Starosta New Yorku Bill de Blasio dokonce obvinil losangeleské kolegy, že svou reakci přehnali a že jenom zbytečně vyvolávají paniku.

Na reakci Los Angeles se projevilo i to, že hrozba přišla dva týdny poté, co v sotva 100 kilometrů vzdáleném San Bernardinu manželská dvojice inspirovaná radikálním islámem postřílela 14 lidí a dalších 21 zranila. Že tento útok přímo přispěl k bezprecedentnímu rozhodnutí uzavřít školy, potvrdil i školní komisař Ramon Cortines.

Američané se podle aktuálních průzkumů obávají možné teroristické hrozby nejvíce od září 2001, tedy od útoků na New York a Washington.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme