Ministerstvo financí odmítlo vydat Trumpova daňová přiznání, chybí podle něj ,legitimní účel‘

Americký ministr financí Steven Mnuchin zamítl žádost demokratického poslance a šéfa sněmovního výboru pro státní příjmy Richarda Neala na vydání daňových přiznání prezidenta Donalda Trumpa. Rozhodnutí zřejmě vyvolá zdlouhavou soudní bitvu mezi zákonodárci a Trumpovou vládou, napsala agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Mnuchin v dopise adresovaném Nealovi uvedl, že nevyhoví žádosti demokratů z 3. dubna, protože mu chybí legitimní legislativní účel, jak to vyžaduje precedens nejvyššího soudu. Dodal, že vychází z doporučení ministerstva spravedlnosti.

Podle něj není ministerstvo financí oprávněno zveřejňovat požadované informace o daňovém přiznání. Ministerstvo spravedlnosti by mělo brzy k této záležitosti poskytnout podrobnější právní odůvodnění.

Americké ministerstvo otálí se zveřejněním Trumpova daňového přiznání, nedodrželo termín od sněmovny

Číst článek

Rozhodnutí se očekávalo. Je jisté, že uvede do pohybu právní bitvu o zveřejnění Trumpových daňových přiznání. Možnostmi pro demokraty jsou předvolání daňového úřadu IRS nebo podání žaloby. Minulý týden Neal slíbil, že je připraven jednat rychle.

‚Politická komedie‘

Trump od svého zvolení v roce 2016 vytrvale odmítá svá daňová přiznání zveřejnit a tvrdí, že postačuje audit jeho majetku. Je tak prvním americkým prezidentem od dob Richarda Nixona, který svá daňová přiznání nezveřejnil.

Neal svůj požadavek opírá o zákon z roku 1924, který šéfovi výboru pro státní příjmy dává právo žádat o daňová přiznání kteréhokoli občana USA, dokonce i bez jeho souhlasu. Zákon nezná žádné výjimky. Právníci Bílého domu ale podle agentury AP tvrdí, že „politická komedie“ důvodem pro předložení daňových přiznání být nemůže.

Demokraté doufají, že analýza finančních podkladů, bankovních transakcí a daňových operací by mohla prokázat nesrovnalosti, jež pomohou zpochybnit Trumpovu způsobilost pro prezidentský úřad.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme