Americké možnosti odpovědi na teroristické útoky
Vojenští experti se kloní k názoru, že nepůjde o klasický konflikt jako byla "Válka v Zálivu", ale o akce speciálních komand, která budou vrtulníky vysazována na protivníkovo území. Po splnění úkolů budou zase stažena zpět. Americké ozbrojené síly mají několik druhů těchto speciálně cvičených jednotek, kterými disponují všechny druhy ozbrojených složek, tedy armáda, letectvo, námořnictvo i námořní pěchota!
Známé jsou především "zelené barety" a "rangers" armády a týmy SEAL námořnictva. "Mariňáci" námořní pěchoty jsou všichni cvičeni ve "speciálních operacích" jako je například záchrana sestřelených letců z nepřátelského území. (více na adrese: http://www.specialoperations.com/ )
Námořnictvo a námořní pěchota disponují také prostředky schopnými nasazení kdekoliv na světě protože letadla z letadlových lodí dosáhnou všude a moře omývá všechny světadíly. Námořní pěchota udržuje v pohotovosti na moři skupiny lodí schopných provádět výsadkové operace vrtulníky, vznášedly nebo obrněnými transportéry. Skupinu ARG (Amphibious Readiness Group) tvoří velká vrtulníková výsadková doková loď typu LHA, nebo LHD (viz galerie) z jejíž paluby operují vrtulníky a kolmostartující Harriery, dále dvě další výsadkové dokové lodi s přistávacími plochami pro vrtulníky. AGR zajišťuje bitevní skupina letadlové lodi (viz galerie). Námořní lodě s přistávacími palubami jsou také výbornými základnami, dokonale vybavenými a navíc pohyblivými. Na palubách lodí ARG přes třicet transportních a bitevních vrtulníků a šest Harrierů, dále posílený prapor námořní pěchoty a podpůrné jednotky, celkem asi 2200 vojáků.Mezi nimi je i speciální tým SEAL, jednotek odvozujících svůj název od prostředí, v němž působí, t.j. moře /Seal/, vzduch /Air/, země /Land/ a považovaný za elitu bojových jednotek amerického námořnictva.
Jejich výstavba byla oficiálně schválena počátkem roku 1962 prezidentem Kennedym a o 6 měsíců později byly postaveny týmy SEAL 1 a 2. Měly dva základní úkoly, jednak operace pod vodou, určené k ničení ponorek a dále průzkumné úkoly ve prospěch jednotek námořní pěchoty. Dnes mají tyto jednotky celkem asi přes tři tisíce vojáků. Nejslavnější období začalo pro skupiny SEAL ve Vietnamu, kde při ztrátě jediného muže, "zlikvidovali" přes tisíc vietcongů, dále se účastnily invaze na Granadu a dalších podobných akcí. V posledních letech existovalo 6 týmů SEAL specializovaných především na protiteroristickou činnost (viz galerie).
Nejobvyklejší scénář akcí těchto elitních bojovníků je ten, že je na místo akce nebo do jeho blízkosti dopraví ponorka, letadlo nebo vrtulník a v případě, že je cíl odolný a je ho potřeba zničit například bombami ozáří ho příslušníci jednotky laserovým značkovačem a letadla z letadlových lodí ho rozbombardují. Předpokládá se, že i při náletech na Jugoslávii byli na místě příslušníci těchto speciálních komand. Vedle těchto "miniaturních" akcí byly také procvičeny "velké" akce, kdy místo speciálních komand nastoupí elitní výsadkové jednotky 88. A 101. Divize. Na místo je přepraví dopravní letouny přímo ze Spojených států, přičemž se počítá s několikerým doplňováním paliva ve vzduchu. Výsadkáři obsadí vybrané letiště a na něm vzápětí začnou přistávat další dopravní letadla s výzbrojí. Mezitím se jednotky námořní pěchoty vylodí na pobřeží a pokračují směrem do vnitrozemí k výsadkovým jednotkám. Není-li nablízku vhodný přístav na vyloďování zásob a materiálu vytvoří se umělý z plovoucích mol a pontonů. (viz galerie).