Americké nálety pokračují i po začátku ramadánu

Vojáci speciálních jednotek amerických ozbrojených sil na území Afghánistánu nadále intenzivně pátrají po Usámu bin Ládinovi. Íránský rozhlas ale tvrdí, že se nejhledanějšímu světovému teroristovi podařilo uprchnout do Pákistánu. Americké bomby ale zřejmě dostihly hlavního poradce bin Ládina a muže číslo dvě teroristické organizace Al-Kajdá Muhammada Atífa, který byl podle Washingtonu jedním ze strůjců teroristického útoku na Spojené státy. Navzdory začátku muslimského postního měsíce ramadánu pokračovali Američané v leteckých útocích s neztenčenou intenzitou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letouny F/A-18 Hornet

letouny F/A-18 Hornet | Zdroj: ČTK

Při amerických náletech v Afghánistánu byl zřejmě zabit jeden z hlavních vůdců teroristické organizace Al-Kajdá Mohammed Atíf. Atíf byl podle nejmenovaných zdrojů z Pentagonu zřejmě zabit během posledních dvou dnů při amerických náletech na Kábul. Bývalý egyptský policista působil podle Washingtonu jako hlavní poradce hledaného teroristy Usámy bin Ládina a byl také jedním ze strůjců teroristického útoku na USA Americká vláda zatím informace o jeho smrti oficiálně nepotvrdila. Pentagon už dříve prohlásil, že během útoků na Kábul a Kandahár zahynulo několik předních vůdců Talibanu a Al-Kajdy.

Ministr obrany Donald Rumsfeld uvedl, že americké speciální jednotky likvidují v jižním Afghánistánu příslušníky Talibanu a Al-Kajdy, kteří se odmítli vzdát. Na území jižního Afghánistánu se nyní pohybuje asi 150 příslušníků zvláštních komand amerických ozbrojených sil. Američané na jihu Afghánistánu spolupracují s paštúnskými kmeny, které povstaly proti Talibanu. Podle Rumsfelda mají také americké jednotky v plánu vyslechnout několik vůdců Talibanu a Al-Kajdy, které zajala afghánská opozice.

Šéf Pentagonu se na tiskové konferenci vyjádřil také ke ztrátám, které dosud americké zvláštní jednotky utrpěly. "Vojáci speciálních jednotek, kteří seskočili nad územím Afghánistánu, utrpěli tradiční zranění tohoto typu operace, to znamená zlomeniny nártu, kotníku a prstů. Během útoku na dům jednoho z vůdců Talibanu došlo k explozi neznámého uskladněného materiálu. Letícími úlomky bylo několik našich lidí rovněž zraněno," uvedl Rumsfeld. Při likvidaci příslušníků Talibanu a organizace Al-Kajdá v afghánském vnitrozemí podle dostupných informací k žádným zraněním nedošlo, dodal.

Moc Talibanu nad Aghánistánem dále slábne. Podle agentury Reuters se duchovní vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar rozhodl opustit město Kandahár a přesunout se do hor. Kandahár údajně hodlají představitelé hnutí Taliban vydat do rukou dvou bývalých velitelů mudžáhidů. Afghánská soukromá agentura AIP uvedla, že talibanští bojovníci mají opustit město do 24 hodin a stáhnout se do hor. O hlavní základnu Talibanu se během dne sváděli urputné boje a město bylo v noci na pátek terčem masivních náletů amerických bombardérů. Severní společenství také vyjednává o kapitulaci bojovníků hnutí Taliban, kteří ovládají město Kunduz. To je poslední talibanskou baštou na severu Afghánistánu.

Podle velitele jednotek Severní aliance v oblasti Kunduzu generála Muhammada Daúda budou ti, kdo se odmítnou vzdát, zabiti. Talibanský vůdce v Kunduzu požádal opoziční síly o dvoudenní lhůtu, než zahájí útok. Podle Daúda nebrání muslimský postní měsíc ramadán, který dnes začal, v pokračování bojů. Spojené státy doufají, že rozhovory o vytvoření nové afghánské vlády začnou během několika dnů. Nejsou si ale jisty, že se jich zúčastní Severní spojenectví, a nenašly žádného paštunského vůdce, který by při nich reprezentoval tento kmen.

Íránský rozhlas tvrdí, že Usáma bin Ládin pravděpodobně utekl z Afghánistánu do Pákistánu. Hledaný terorista údajně překročil pákistánskou hranici u Tíry jihozápadně od města Péšávaru na severozápadě Pákistánu. Podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda je ale nejhledanější světový terorista stále v Afghánistánu.

Americká vláda doufá, že během několika dnů shromáždí - v Ženevě, Spojených arabských emirátech či jinde - zástupce různých afghánských skupin k jednání o poválečném uspořádání.Severní spojenectví uvedlo, že by se rádo zúčastnilo, a USA doufají, že tam bude. Severní spojenectví se už vzepřelo Washingtonu, když obsadilo Kábul, přestože ministr zahraničí USA Colin Powell prosazoval, aby měl Kábul dočasně status otevřeného města.

Baštu afghánského Talibanu Kandahár po celou noc bombardovaly americké letouny. Podle afghánské agentury AIP zahynulo při náletech 11 civilistů. Opoziční síly už dříve tvrdily, že se jim podařilo Kandahár dobýt, podle nejnovějších zpráv to ale není pravda. Vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar i Úsama bin Ládin jsou pravděpodobně stále v tomto měste. Vojáci Severní Aliance zadrželi skupinu vysokých představitelů Talibanu. Podle Spojených států to otevírá další možnosti pro nalezení bin Ládina.

Na letišti u Kábulu mezitím přistálo kolem sta britských vojáků, kteří se připravují se na pozemní operaci. Jak doplňuje spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Milan Kocourek, jde o příslušníky speciálních námořnických služeb, jejichž kolegové ze speciálních leteckých služeb už v Afghánistánu jsou. Vojáci se zapojili do hledání min a navazují také kontakty se Severním společenstvím. Britští parašutisté do země přicestují zřejmě příští týden. Londán také vyslal do Kábulu svého prvního diplomata od roku 1989, který se má podílet na sestavování nové afghánské vlády.

Do Afghánistánu odlétá také prvních 60 z celkem 300 francouzských vojáků. Ti budou ve městě Mazáre Šaríf a jeho okolí dohlížet na bezpečí humanitárních transportů. Do boje s mezinárodním terorismem nasadí své vojáky také Německo. Bundestag schválil vyslání celkem 3 900 vojáků. Kancléř Gerhard Schröder spojil s tímto rozhodováním vyslovení důvěry současné vládní koalici - partneři sociálních demokratů, Zelení, totiž vyslovili o účasti Německa v bojích proti teroristům pochybnosti.

Milan Kopp, Olga Krupauerová, Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme