Americké nálety pokračují

Americké letectvo v neděli pokračovalo v intenzivních náletech na cíle ve východoafghánské provincii Paktíja. Bomby dopadají v bezprostřední blízkosti pákistánské hranice. Spolupracovnice ČRo 1 - Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková informuje, že gubernátor provincie proti bombardování znovu protestoval. Situace v oblasti je tam podle něho pod kontrolou a nevyžaduje podobné bojové akce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký bombardér B-52 | Foto: FAS

Americké jednotky zároveň prohledávají jeskyně u správního centra provincie, města Chóst. Jak Petra Procházková připomíná, podle některých zdrojů by se tam totiž měl ukrývat vůdce Talibanu Umar.

Přehrát

00:00 / 00:00

P.Procházková: Nálety pokračují

Afghánská prozatímní vláda chce v metropoli Kábulu ponechat asi 1500 vojáků i poté, co byly z města na její příkaz tisíce ozbrojenců staženy. Důvodem jsou obavy z růstu zločinnosti a skutečnost, že dosud plně nefunguje policie.

Obyvatelé Kandaháru musejí odevzdat nelegálně držené zbraně. Bojovníkům, kteří tak neučiní do čtvrteční půlnoci, hrozí rok vězení. Kandahár byl až do prosince baštou Talibanu a tajná služba se intenzívně snaží zabránit hromadění nelegálních zbraní. V minulých třech týdnech se prý policistům podařilo z Kandaháru vypudit na 160 ozbrojených skupin, které se do města stáhly po rozpadu Talibanu.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme