Americká armáda chystá po deseti letech manévry v Tichomoří

Spojené státy v příštích dnech uspořádají v západním Tichomoří manévry se třemi svými letadlovými loděmi. V pondělí o tom s odvoláním na nejmenované americké činitele informovala agentura Reuters s tím, že plánovaná demonstrace síly přichází v době, kdy je prezident USA Donald Trump na návštěvě Asie.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Média společné cvičení třech letadlových lodí na jaderný pohon označují za výjimečné; naposledy se obdobné manévry uskutečnily před deseti lety u Guamu.

Server Washington Examiner s odvoláním na své zdroje spekuloval o možném cvičení tří letadlových lodí a jejich doprovodných plavidel na konci října. Tehdy uvedl, že podobné zkoušky je kvůli vytíženému operačnímu nasazení lodí představujících páteř americké globální vojenské moci obtížné uspořádat.

Nyní se ale v oblasti Tichého oceánu tři americké letadlové lodě nacházejí, konkrétně jde o svazy lodí USS Ronald Reagan, USS Theodore Roosevelt a USS Nimitz.

Spojené státy v současné době provozují jedenáct bojeschopných letadlových lodí. Vedle deseti plavidel třídy Nimitz, z nichž nejstarší slouží od roku 1975, je to také první zástupce nové generace nosičů letadel USS Gerald R. Ford. Toto plavidlo, které dalo jméno celé třídě, bylo po letech průtahů zařazeno do služby letos v červenci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme