Americké námořnictvo zabavilo tisíce samopalů, zřejmě směřovaly do Jemenu

Americké námořnictvo v neděli oznámilo, že zabavilo při inspekci lodě v Arabském moři několik tisíc samopalů a další zbraně. Podle zdrojů agentury AP loď vyplula z Íránu a zásilka zbraní zřejmě směřovala povstalcům z řad Húsíů v Jemenu. Na ně při tom platí od roku 2015 zbrojní embargo vyhlášené OSN. Írán tvrzení USA nekomentoval.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci se domnívají, že zásilka směřovala povstalcům v Jemenu, které Írán dlouhodobě podporuje | Zdroj: Twitter U.S. Navy

Zdroj z amerického námořnictva agentuře AP uvedl, že plavidlo podle prvních zjištění vyplulo z Íránu. Američtí vojáci se domnívají, že zásilka směřovala povstalcům v Jemenu, které Írán dlouhodobě podporuje. Na ně ale v roce 2015 vyhlásilo OSN zbrojní embargo. Jedná se zřejmě o jednu z největších zabavených zásilek zbraní za poslední dobu.

Agentura TASS cituje ruského zbrojního experta, podle které americké námořnictvo zabavilo zbraně sovětské a čínské výroby. V případě samopalů se zřejmě jednalo o čínské útočné pušky, jež jsou kopií ruské AK-47. Kromě toho loď přepravovala také těžké automatické zbraně, protitankové granáty nebo pušky pro odstřelovače.

Od roku 2014 zuří v Jemenu občanská válka. Povstalci se zmocnili hlavního města Saná a dalších rozsáhlých oblastí země. Vládu mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra podporují Saúdská Arábie či Spojené arabské emiráty. Konflikt bývá často označován za zástupnou válkou Saúdské Arábie a Íránu. Podle odborníků z organizace ACLED, která monitoruje ozbrojené konflikty, při válce zemřelo zhruba 130 000 lidí. Obě strany podle agentury AP páchají válečné zločiny. Saúdské letectvo bombardovalo školy, povstalci pak využívají vojáky v dětském věku nebo nášlapné miny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme