Americké námořnictvo zachraňovalo posádku potápějící se lodi u Aljašky

Americkému námořnictvu se po náročné operaci podařilo zachránit všech 23 členů posádky nákladní lodi, která se začala potápět u Aljašky. Záchranná operace na lodi, která vezla na palubě 4813 automobilů, probíhala za dost dramatických okolností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Ace Cougar se potápí

Loď Ace Cougar se potápí | Foto: AFP

Pro posádku to nakonec všechno dobře dopadlo. 23 členů posádky dopravily helikoptéry na aleutský ostrov Adak. Námořníka se zlomeným kotníkem pak dopravilo letadlo do nemocnice v Anchorage. Americká pobřežní stáž jim samozřejmě dala veškeré zajištění a ubytování.

Na potápějícím se plavidlu by žádný námořník už nic nesvedl. Nákladní plavidlo Ace Cougar se totiž postupně po několika hodinách převrátilo na bok. Lodní šrouby a kormidlo teď trčí bezmocně z vody, takže loď je naprosto neovladatelná. Na plavidlu nefunguje ani spojení a posádka se nemohla dostat ani k záchranným člunům, protože ty skončily pod ohromným nákladem aut. Takže pobřežní stráž vydala pokyn k opuštění lodi.

Záchranná operaci probíhala za poměrně dramatických okolností. Když loď začala vysílat signál SOS, byla od pevniny asi 370 kilometrů. Americké námořnictvo hned vyslalo na pomoc námořníkům letouny Herkules. Ty dorazily za necelou hodinu a shodily přesně velké záchranné nafukovací rafty. Valící se voda je ale všechny postupně nahnala pod loď. Pak už doletěly pomalejší dopravní helikoptéry a ty spouštěly nafukovací čluny na palubu. Loď ale byla tak nakloněná, že se k nim nikdo z námořníků nemohl dostat. K plavidlu Ace Cougar poté dorazila i obchodní loď, ale na rozbouřeném moři nemohla zahákovat, takže se námořníci neměli z vraku jak dostat. V tu dobu jim také došly baterie v ruční vysílačce.

Posádka tak musela čekat na to, co dalšího Američané podniknou. Přeplavat na dopravní loď by bylo iluzorní. Vlny dosahovaly výšky 3 metry a více a voda má teplotu jen 8 stupňů Celsia. Navíc sešplhat z lodi nešlo, námořníci se museli stáhnout na horní hranu pravého boku, protože Ace Coagar už ležel na boku v úhlu 80 stupňů. Takže jedinou možností byly helikoptéry Pave Hawk americké Národní gardy a Pobřežní stráže se záchranáři na laně. Tyto vynikající stroje - je to zdokonalená verze známých Blackhawků - mají naštěstí velký dolet. V rozmezí půl hodiny námořníky vysvobodily tři americké vojenské helikoptéry.

Velkou otázkou zatím je, co teď bude dál se samotnou lodí Ace Cougar. Tokijská společnost Mitsui OSK Lines, vlastník lodi, tvrdí, že žádné auto nevypadlo do moře, přestože loď leží na boku. Ace Cougar vezl 4813 automobilů Mazda, Toyota, Lexus, and Mitsubishi. Nejhorší je, že se za plavidlem táhne už asi 5 kilometrů dlouhá, zatím naštěstí jen tenká ropná skvrna. Loď Cougar má 550 tun topných olejů a paliva. Loď teď bude strážit velký hlídkový cutter americké pobřežní stráže Rush. Zatím není jasné, jestli bude moct vzít vrak do vleku. Je nutné také vrak prozkoumat. Pokud by totiž nebylo možné zabránit rozlití paliva a olejů, bylo by lepší, kdyby k havárii nedošlo blízko u břehů.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme