Americké noviny se radují z úspěšné opravy Discovery

Deník Christian Science Monitor se raduje nad včerejší úspěšnou opravou štítu raketoplánu Discovery. Když astronaut Steve Robinson proplouval 220 mil nad světle modrým půlměsícem Země, mnoho Američanů ho sledovalo se stejným zaujetím jako kdysi jeho legendární předchůdce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Celá akce, která trvala jednu hodinu, znamená podle expertů návrat ke starému dobrému duchu NASA. Po havárii Columbie byli odborníci z leteckého úřadu frustrovaní neposlušnou technikou a příliš těsným rozpočtem.

Ten je sice trápí i nadále, ale středeční procházka vesmírem ukázala, že NASA se tím nedá ovlivnit. Vrací se ke starému nadšení, i když to bude znamenat několikadenní zpoždění startu nebo práci navíc pro astronauty, libuje si Christan Science Monitor.

Jedním z hlavních důvodů pro izraelská osídlení bylo zajištění bezpečnosti svým občanům, píše libanonský deník Daily Star. Bylo to ale přesně naopak, sídliště vyvolala jen vlnu násilí. Nejlépe je to vidět teď, při vyklízení pásma Gazy.

Nejnebezpečnější jsou pak samozřejmě místa, která leží hluboko uvnitř palestinského osídlení. Nejenže tam Izraelci nejsou v bezpečí, ale navíc to vážně narušuje demografickou rovnováhu židovského státu. A takové je to právě v pásmu Gazy či na západním břehu Jordánu. Proto by bezpečnost občanů měla být pro Izrael důležitější, než jakékoliv politické či náboženské nároky, myslí si libanonský list.

Přípravy na vyklízení pásma Gazy provází výhružky místních extremistů. Několik mladých lidí ohlásilo, že se v den evakuace hodlá společně utopit ve Středozemním moři. A právě sebevražedné tendence mladých aktivistů rozebírá izraelský deník Hárec. Rodiče ani učitelé se nemají co divit. Sbírají zkažené ovoce, které sami zasadili. Třicet let se místní vzdávají osobní odpovědnosti a míří vztyčeným prstem na izraelskou veřejnost.

Dospělí rozehráli válku nervů, trhají si oblečení, strkají děti před policisty, vyvolávají krveprolití a to všechno znamená pro mladé teenagery velké trauma. To ostatně sami dospělí přiznávají. Vůdci osídlenců z Gazy prohlašují, trauma bude zárukou, aby se něco takového jako vysídlení nikdy neopakovalo. Jenže vysídlení opravdu přijde. Pokud Izrael stojí o lepší budoucnost, tak v tom procesu prostě pokračovat musí, dodává Hárec.

Mahmúd Ahmadínedžád nastoupil do funkce íránského prezidenta. Událost komentuje britský deník Guardian. Když konzervativní populista Ahmadínedžád vyhrál červnové volby, bylo to nepříjemné překvapení. Bývalý revolucionář a starosta Teheránu nahradil proreformního prezidenta Chatámího. Je to důležitý moment pro íránský jaderný průmysl. Írán totiž stále trvá na tom, že má právo produkovat nukleární energii, ačkoliv má velká naleziště ropy i zemního plynu.

Do vyjednávání o omezení nukleárního programu se pustila i Evropská unie. Nyní to ale vypadá, že se diplomaté dostali do slepé uličky. Apely Mezinárodní agentury pro atomovou energii doléhají v Teheránu k hluchým uším. V sázce je hodně a tak mají Evropané nervy na pochodu. Američané ale tvrdí, že Írán je od výroby atomové bomby technicky ještě hodně daleko. Nejméně deset let. To Izrael k ní má daleko blíž, píše britský Guardian.

Italský tisk v těchto dnech soustředí pozornost na aféru spojenou jak s bankovnictvím, tak i politikou. Podle jednoho z ministrů dokonce ohrožuje věrohodnost Itálie. O co konkrétně jde, zjišťovala v italských novinách římská spolupracovnice Radiožurnálu Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi cituje z italského tisku

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme