Ruská firma obviňovaná z ovlivnění prezidentských voleb v USA v roce 2016 chce 50 miliard dolarů

Ruská společnost, kterou Washington viní z vměšování do prezidentských voleb v roce 2016, se chystá podat žalobu na Spojené státy s požadovanou náhradou škody ve výši 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun). Oznámila to v úterý agentura Reuters s odvoláním na tiskové prohlášení ruské firmy Concord Management and Consulting, kterou vlastní miliardář a blízký spojenec Kremlu Jevgenij Prigožin.

Moskva/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké úřady zažalovaly ruskou firmu, že se vměšovala do prezidentských voleb v roce 2016. Nyní ruská firma zažalují USA s požadovanou náhradou škod | Foto: Creative Commons Attribution 4.0 International, Gage Skidmore, BU Rob13

Prigožinova společnost se podle poznatků americké kontrarozvědky v roce 2016 výrazně podílela na organizování a financování demagogické kampaně na sociálních sítích, jejímž cílem bylo podpořit kampaň pozdějšího vítěze Donalda Trumpa.

Několik dní před volbami ruští hackeři napadli hlasovací software USA, vyplývá z uniklé zprávy

Číst článek

Americké úřady společnost předloni zažalovaly, ale kauza byla na žádost prokuratury USA v pondělí zastavena. Důvodem byla skutečnost, že obviněné osoby prakticky nelze pohnat k odpovědnosti, protože ruský stát je k případnému potrestání nevydá.

Prigožin v úterý rozhodnutí americké justice přivítal a označil je za důkaz, že americká obvinění jsou lživá. Rusko jakýkoli pokus o ovlivnění amerických voleb popírá a tvrdí, že Washington o vině Moskvy žádné důkazy nemá.

Právní zástupci společnosti Concord zároveň oznámili, že zažalují americký stát o padesátimiliardovou náhradu způsobených škod.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme