Ministr spravedlnosti USA povolil vyšetřovat údajné volební podvody. Ještě před oznámením výsledků

Americký ministr spravedlnosti William Barr dovolil federálním prokurátorům, aby se zabývali stížnostmi, podle kterých se při hlasování v nedávných prezidentských volbách podvádělo. Vyšetřování přitom podle jeho pokynu mohou zahájit ještě před zveřejněním konečných výsledků, informovala v úterý agentura Reuters. V Pensylvánii mezitím volební štáb prezidenta Donalda Trumpa podal žalobu, kterou chce zveřejnění výsledku voleb v tomto státě zabránit.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr spravedlnosti William Barr | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Federální prokurátoři mohou podle Barra vyšetřování údajných volebních podvodů zahájit, pokud jsou k dispozici „jasná a věrohodná“ obvinění o volebních nesrovnalostech, které mohly ovlivnit výsledek v daném státě. Zabývat by se státní zástupci naopak neměli tvrzeními, která jsou „bizarní a přitažená za vlasy“.

Existuje možnost, že by Trump zkusil přesvědčit parlamenty, aby mu daly své volitele, varuje Anýž

Číst článek

Běžně se prokurátoři mohou začít stížnostmi na volby zabývat až po oznámení konečných výsledků. Letos by se na ně mohlo čekat ale ještě několik dní či týdnů. Nejpozději musí státy nahlásit ověřený výsledek 8. prosince. O šest dní později se koná volba prezidenta sborem volitelů vyslaných z jednotlivých států.

Respektovaná americká média v sobotu na základě odhadu výsledků v Pensylvánii a Nevadě označila za vítěze letošního prezidentského klání demokrata Joea Bidena. Současný prezident Donald Trump ale zatím porážku neuznal a několikrát prohlásil, že volby vyhrál on. Demokraty bez důkazů obvinil, že volby zfalšovali.

Trump avizoval sérii žalob na volby a jejich výsledky v jednotlivých státech. Některé z nich soudy již zamítly, například v Michiganu či Georgii. Prezidentův volební štáb v pondělí podal další žalobu, tentokrát ve státě Pensylvánie. Chce jejím prostřednictvím zabránit tomu, aby místní úřady oficiálně vyhlásily výsledek voleb, a tedy vítězství demokrata Joea Bidena.

Žalobu možná podají i demokraté

Žaloba podle agentury Reuters napadá především systém pensylvánského korespondenčního hlasování, které podle něho nebylo na rozdíl od běžného hlasování ve volebních místnostech dostatečně hlídané.

‚Nechá teď Bílý dům lehnout popelem?‘ Část Američanů se bojí o hladké předání moci Bidenovi

Číst článek

Vítězství v Pensylvánii, která vysílá do sboru volitelů 20 zástupců, bylo rozhodující pro určení vítěze letošních prezidentských voleb.

Žalobu by mohli ale podat brzy také demokraté. Jejím cílem má být Správa obecných služeb (GSA). Tato vládní agentura musí formálně souhlasit se zahájením příprav na převzetí úřadu nově zvoleným prezidentem. Její šéfka Emily Murphynová, kterou jmenoval Trump, to ale zatím odmítá. Podle médií patrně proto, že prezident zatím neuznal svou volební porážku.

Běžně GSA přípravnému týmu zvoleného prezidenta umožní přístup k vládním úředníkům, financím a kancelářským prostorám brzy poté, co je jasné, kdo volby vyhrál. V aktuálním případě je vítěz voleb znám od soboty. Podle zástupce Bidenova týmu, který hovořil s agenturou Reuters, je tak možné, že bude třeba podat na GSA žalobu.

V roce 2000, kdy nebylo jasné, zda v klíčovém státě Florida zvítězil Al Gore či George W. Bush, souhlasila GSA se zahájením formálního přechodného procesu až pět týdnů po volbách, upozornila agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme