‚Trumpova neschopnost stála životy.‘ Harrisová je kandidátkou demokratů na viceprezidentku

Neschopnost prezidenta Donalda Trumpa v boji s pandemií covidu-19 stála Američany životy i živobytí. V projevu na sjezdu Demokratické strany to ve čtvrtek řekla Kamala Harrisová, která zároveň přijala kandidaturu na viceprezidentku USA. Ostře svého nástupce kritizoval také bývalý prezident Barack Obama. Podle něj Trumpovy kroky vedly ke smrti 170 tisíců Američanů, ztrátě pracovních míst i poškození pověsti USA ve světě.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátka demokratů na viceprezidentku Kamala Harrisová

Kandidátka demokratů na viceprezidentku Kamala Harrisová | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Neschopnost Donalda Trumpa vést stála (Američany) životy i živobytí,“ prohlásila senátorka za Kalifornii. Spojené státy jsou před nadcházejícími prezidentskými volbami podle ní „na rozcestí“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sjezd demokratů v plném proudu. Poslechněte si reportáž zpravodaje Českého rozhlasu Jana Kaliby

„Právě teď máme prezidenta, který mění naše tragédie v politické zbraně,“ dodala Harrisová a vyzvala, aby lidé místo Trumpa poslali do Bílého domu 77letého Joea Bidena. Podle ní bude prezidentem, který Ameriku sjednotí.

Pokud by Biden a jeho tým v listopadových volbách zvítězili, byla by 55letá Harrisová první političkou tmavé pleti, která by zastávala funkci viceprezidentky USA. Rodiče Harrisové přišli do Spojených států jako imigranti - matka z Indie a otec z Jamajky.

Ostrá Obamova slova

Nezvykle ostře se na adresu současného šéfa Bílého domu vyjádřil jeho předchůdce Barack Obama. Podle něj Trump svou roli prezidenta nikdy nebral vážně, nedokázal do ní dorůst a úřad amerického prezidenta využívá k tomu, aby pomohl sobě a svým přátelům. Chová se, „jako by to byla další reality show, díky které se mu dostane pozornosti, po které touží,“ řekl na Trumpovu adresu Obama.

Biden se oficiálně stal demokratickým kandidátem na prezidenta. Na virtuálním sjezdu vystoupil i Clinton

Číst článek

„Důsledky jeho selhání jsou vážné - 170 tisíc mrtvých Američanů. Miliony pracovních míst pryč… Naše nejhorší pudy probuzené, naše hrdá pověst ve světě vážně pošramocená a naše demokratické instituce ohrožené jako nikdy dřív,“ říkal Obama v projevu ze Síně nezávislosti v nedaleké Filadelfii s textem americké Ústavy v zádech.

Trump během jeho řeči psal verzálkami na twitter, že Obama podle něj špehoval jeho kampaň a byl přistižen, a proč svého bývalého viceprezidenta Bidena nechtěl na prezidenta podpořit dřív.

Americký prezident už před začátkem čtvrteční části sjezdu demokratů svého předchůdce v úřadu kritizoval. „Prezident Obama neodváděl dobrou práci,“ řekl. Špatná práce Obamy i Bidena je podle současného prezidenta důvodem, proč v roce 2016 kandidoval a nakonec usedl v Bílém domě.

Kromě Harrisové a Obamy ve čtvrtek na sjezdu vystoupila také předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, senátorka Elizabeth Warrenová či bývalá demokratická kandidátka na prezidentku USA Hillary Clintonová.

„Přála bych si, aby Donald Trump věděl, jak být prezidentem. Protože Amerika právě teď prezidenta potřebuje,“ řekla bývalá první dáma a někdejší ministryně zahraničí Clintonová.

Sjezd demokratů

Čtyřdenní sjezd Demokratické strany začal v pondělí. Během prvního večera vystoupila mimo jiné bývalá první dáma Michelle Obamová, která Trumpa označila za špatného prezidenta, který rozděluje a přináší zemi chaos.

Během druhého dne sjezd oficiálně nominoval Joea Bidena kandidátem demokratů na prezidenta. Nominační projev pronese Biden ve čtvrtek. Stejně jako Harrisová promluví Biden z Wilmingtonu, svého domovského města ve státě Delaware.

Demokratická budoucnost. Kamala Harrisová přiláká mladší voliče, pak může vystřídat Bidena, říká expert

Číst článek

Ke konferenčnímu centru na nábřeží řeky Christina by Biden ze svého domu za městem mohl teoreticky přijít i pěšky. U vysokého plotu a betonových zátarasů by kromě policie, tajné služby a několika televizních štábů nepotkal skoro nikoho.

Původně se měl sjezd konat v Milwaukee ve státě Wisconsin. Očekávala se účast až 50 tisíc lidí. Plány ale překazila pandemie covidu-19, kvůli které demokraté přesunuli program sjezdu z valné části na internet.

Na sjezdu už promluvilo i několik republikánů, kteří se rozhodli podpořit raději Bidena než kandidáta své strany Trumpa.

Republikánský sjezd se bude konat příští týden. Nominaci na něm získá současný šéf Bílého domu. Prezidentské volby se budou konat 3. listopadu.

Konferenční centrum ve Wilmingtonu, kde Joe Biden pronese svůj nominační projev, je obehnáno vysokým plotem | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

jkb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme