Trump naposledy opustil Bílý dům a odletěl na Floridu. Do inaugurace Bidena zbývají hodiny

Donald Trump po čtyřech letech v úřadu opustil Bílý dům. Během svého posledního projevu před odletem na Floridu popřál nové administrativě mnoho štěstí a úspěchů. „V nějaké podobě se vrátíme,“ uvedl na závěr Trump, který navzdory zvyklostem slavnostní inauguraci svého nástupce vynechá. Joe Biden složí slavnostní slib na západní straně Kapitolu kolem 18.00 středoevropského času, pak se oficiálně chopí prezidentského úřadu.

Washington (Aktualizováno: 15:47 20. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První chvíle v pozici exprezidenta stráví Donald Trump ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach, kam po přesunu vrtulníkem na leteckou základnu za Washingtonem odletěl v prezidentském speciálu Air Force One.

Indiánka či soupeř z primárek. Kdo je kdo v rozmanité vládě centristy Bidena

Číst článek

Podobně jako ve svém úterním prohlášení Trump v posledním projevu nezmínil jméno svého nástupce v Bílém domě. Jako legitimního vítěze voleb totiž Bidena stále neuznal.

Na pořádek ve Washingtonu mezitím dohlíží více než 25 tisíc policistů a příslušníků národní gardy. Extrémní míra bezpečnostních opatření vyplývá především z nedávných nepokojů v sídle Kongresu, kterých se účastnili členové různých extremistických skupin a které si vyžádaly několik mrtvých.

Žádnou konkrétní výhrůžku vůči nově zvolenému prezidentovi Bidenovi zatím americké úřady podle dostupných zpráv nezaznamenaly. Bezpečnostní složky nicméně registrovaly „znepokojivé“ diskuse na internetu mezi členy různých krajně pravicových hnutí a milicí, zatímco vyvstávaly i obavy z útoku „zevnitř“.

Letošní inauguraci komplikují také situace způsobená epidemií koronaviru. Ceremoniál nastupujícího prezidenta Bidena proto bude výrazně komornější, než je zvykem. Uzavřena bude například i parková promenáda National Mall před Kapitolem, která bývá vedle Pensylvánské třídy jedním ze dvou hlavních center oslav inaugurace.

Slavnostní slib složí nový americký prezident společně s viceprezidentskou Kamalou Harrisovou kolem poledne místního času (18.00 SEČ) před západním průčelím Kapitolu. Zatímco Biden složí slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse, Harrisová do rukou členky Nejvyššího soudu Sonii Sotomayorové.

Následně Biden pronese svůj první projev v roli prezidenta, který má podle jeho poradců trvat 20 až 30 minut a nastínit „vize jeho prezidenství“. Biden má hovořit o „potřebě spojit zemi v době bezprecedentní krize“ a „vyzvat všechny občany, aby se řešení mimořádných výzev také účastnili“.

Po inauguraci by za normálních okolností následoval slavnostní oběd, ten byl ale letos kvůli pandemii zrušen. Organizátoři zrušili také řadu doprovodných akcí, kterými Washington obvykle při inauguracích ožíval, jako například tradiční plesy, které začínaly kolem sedmé hodiny večer. Místo toho chystají 90minutový televizní speciál nazvaný „Oslavujeme Ameriku“, který budou vysílat všechny hlavní americké televizní stanice a sledovat jej bude možné i na internetu.

eku, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme