Poslední debata: Patří k nejrasističtějším prezidentům, řekl Biden o Trumpovi. Ten to odmítl

Kandidáti na amerického prezidenta se podruhé a naposled střetli v debatě před televizními kamerami. Obhajující šéf Bílého domu, republikán Donald Trump, a bývalý viceprezident, demokrat Joe Biden se neshodli v hodnocení pandemie, v otázce zdravotnictví ani rasových otázek. Do amerických prezidentských voleb zbývá 11 dní, ale rekordních 47 milionů voličů už svůj hlas odevzdalo v předčasném hlasování.

Video Nashville Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump a Joe Biden si tentokrát tak často neskákali do řeči. Zčásti to ale bylo tím, že během úvodní řeči v každém ze šesti tematických bloků měl ten, který zrovna nemluvil, vypnutý mikrofon. Debata tedy byla o něco spořádanější, o vzájemné výpady ale nouze nebyla.

O koronaviru

Velkým tématem byla samozřejmě koronavirová pandemie. Donald Trump prohlásil, že to nejhorší má země za sebou, a znovu slíbil, že do několika týdnů budou mít Američané vakcínu.

Úspěšný byznysmen i člověk, který nesplnil sliby. Jedním z klíčových států ve volbách v USA bude Ohio

Číst článek

Většina expertů ale podle agentury Reuters tvrdí, že je nepravděpodobné, aby byla vakcína proti novému koronaviru široce dostupná dřív než v polovině příštího roku.

Biden znovu obvinil Trumpa ze zodpovědnosti za smrt mnoha lidí. „Kdokoliv je odpovědný za tolik úmrtí, neměl by zůstat prezidentem Spojených států,“ řekl Biden.

Trump se snažil svůj přístup hájit. V jedné větě se sice přihlásil k odpovědnosti za to, co se stalo, hned ale ze všeho obvinil Čínu, která nezabránila tomu, aby se virus nerozšířil do světa.

Obhajující šéf Bílého domu, republikán Donald Trump, a bývalý viceprezident, demokrat Joe Biden | Foto: Jim Bourg | Zdroj: Reuters

Rasismus

Biden kritizoval Trumpovo prohlášení, že udělal pro černošskou komunitu víc než kterýkoli prezident od Abrahama Lincolna, který se zasadil o zrušení otroctví. Podle Bidena přilévá Trump olej do každého rasistického ohně a připomněl jeho ostré výroky vůči Mexičanům nebo muslimům. A označil ho za „jednoho z nejrasističtějších prezidentů, které jsme v novodobých dějinách měli“.

Trump se naopak označil za velkého zastánce černochů. „Jsem nejméně rasistický člověk v této místnosti,“ prohlásil také Trump. A Bidenovi vyčítal přijetí zákona o trestné činnosti, který podle něj uvrhl do vězení desítky tisíc černochů.

Odkud mají peníze?

Prezident Trump a jeho příznivci se v posledních dnech snažili znovu upozornit také na nejasnosti ohledně podnikání Bidenova syna Huntera.

Trump si drží bankovní účet v Číně, platil tam i daně. Přitom dlouhodobě podnikání v zemi kritizuje

Číst článek

Trump pak v debatě obvinil svého soupeře a jeho syna z toho, že se při podnikání v Číně a na Ukrajině uchýlili k neetickým praktikám. Podle prezidenta také Biden dostával peníze z Ruska, což demokratický kandidát odmítl.

Biden prohlásil, že nikdy ve svém životě nepřijal ani halíř ze zahraničních zdrojů. Naopak poukázal na zjištění deníku The New York Times, že stávající prezident platí vyšší daně v Číně než ve Spojených státech.

Biden ho znovu vyzval ke zveřejnění daňových přiznání, čemuž se Trump už přes čtyři roky navzdory příkladu předchozích prezidentů vyhýbá. „Co skrýváte?“ ptal se Biden.

Trump následně uvedl, že by chtěl svá daňová přiznání zveřejnit „hned, jak budeme moci“. Zopakoval ale podle AP výmluvu, že stále čelí auditu, což tvrdil i před čtyřmi lety. Podle AP prezidentovi audit právně nebrání ve zveřejnění dokumentů.

Poslední slovo

V závěru poslední předvolební debaty Trump a Biden odpovídali na otázku, co by v případě svého zvolení vzkázali voličům, kteří pro ně nehlasovali.

Trump uvedl, že v případě svého znovuzvolení by při inauguračním projevu řekl: „Úspěch nás spojí, jsme na cestě k úspěchu“. Poukázal přitom na růst americké ekonomiky „před čínským morem“, který způsobil pandemii covidu-19.

Biden uvedl, že by Američanům řekl „zastupuji vás všechny, ať jste hlasovali pro, nebo proti mně“ a „postarám se o to, abyste byli zastoupeni“. Odkázal pak na hlavní programové body své kampaně, jako je ekonomický rozvoj, boj s rasismem, rovné příležitosti či přechod k obnovitelným zdrojům.

Pochvala moderátorce

Na internetu si mezitím pochvalu od mnoha uživatelů vysloužila moderátorka debaty, dopisovatelka stanice NBC z Bílého domu Kristen Welkerová. Podle mnohých se jí dařilo oba kandidáty zastavit, když překročili stanovený časový limit, aby byl dodržen čas pro jednotlivá témata. Novinářka MSNBC Rachel Maddowová označila Welkerovou za „skutečnou vítězku“ debaty.

Neobvyklé pochvaly se moderátorce dostalo také od prezidenta Trumpa. „Musím říct, že zatím velmi respektuji způsob, jak se s tím vypořádáváte,“ řekl Trump při debatě. Agentura AP připomněla, že Trump Welkerovou pochválil poté, co ji o víkendu na twitteru obvinil, že je neobjektivní.

Dopisovatelka stanice NBC z Bílého domu Kristen Welkerová během debaty | Foto: Jim Bourg | Zdroj: Reuters

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme