Po vpádu Trumpových příznivců na Kapitol zemřeli čtyři lidé. Kongres potvrdil Bidenovo zvolení

Americký Kongres ve čtvrtek potvrdil zvolení Joea Bidena 46. prezidentem země. Dokončení certifikačního procesu oznámil viceprezident Mike Pence. Jen několik hodin předtím schůzi narušili příznivci prezidenta Donalda Trumpa, kteří obsadili Kapitol – vpád si vyžádal celkem čtyři oběti. Informují o tom agentury AP a Reuters. Námitky proti výsledkům hlasování ve státě Arizona a Pensylvánii zamítl Senát i Sněmovna reprezentantů.

Washington (Aktualizováno: 10:28 7. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Námitku k Arizoně odmítla horní komora poměrem 93 hlasů ku třem. Část republikánských senátorů, kteří plánovali námitku podpořit, změnila názor poté, co Kapitol obsadili Trumpovi příznivci, píše AP. Obě komory následně odmítly i stížnost na výsledek v Pensylvánii.

Pence podle médií řekl Trumpovi, že nemůže změnit výsledek voleb. Šéf Bílého domu to popřel

Číst článek

Dosavadní prezident Donald Trump označil čtvrteční výsledek schůze jako „konec nejlepšího prvního prezidentského období v historii“. „Ačkoli s výsledkem voleb nesouhlasím, 20. ledna dojde ke spořádanému předání moci. Je to pouze začátek boje, abychom udělali Ameriku opět skvělou,“ uvedl Trump v oficiálním prohlášení, které zveřejnil jeho mluvčí.

Předmětem schůze, která začala ve středu odpoledne, bylo sčítání hlasů volitelů z jednotlivých amerických států. Od poloviny prosince je přitom známé, že v celkovém součtu zvítězil Biden nad Trumpem poměrem 306 ku 232 hlasům. 

Trump opakovaně tvrdí, že volby vyhrál. Bez důkazů se odvolává na údajné volební podvody, o nichž se mu však nepodařilo přesvědčit soudy v žádné z více než 60 žalob.

Čtyři oběti, desítky zatčených

Dokončení formalizace Bidenova vítězství předcházely události, které nemají v moderních dějinách USA obdoby. Velká část republikánských členů Kongresu se stavěla proti uznání volitelských hlasů z některých států a po zahájení společného zasedání obou komor vypukly na Kapitolu nepokoje.

Poté, co demonstranti vnikli do Kapitolu, použila police proti nim uvnitř budovy slzný plyn, demonstranti se přesto dostali do jednacích sálů obou komor Kongresu. Podle agentury AP zemřeli čtyři lidé.

„Jedna dospělá žena a dva dospělí muži utrpěli náhlé zdravotní příhody, kvůli nimž zemřeli,“ uvedl šéf washingtonské policie Robert Contee, aniž upřesnil, zda mrtví patřili přímo k osobám, které se snažily proniknout do Kapitolu.

Jedna žena zemřela kvůli střelnému poranění, které utrpěla u jednoho ze zabarikádovaných vchodů do sídla Kongresu, který střežili ozbrojení příslušníci pořádkových jednotek. Zranění podlehla po převozu do nemocnice.

Podle Conteeho bylo při potyčkách u Kapitolu zraněno 14 policistů a zranění jsou i mezi Trumpovými podporovateli, kteří násilnosti rozpoutali. Podle záchranné služby převezly sanitky do nemocnic lidi například kvůli zlomeninám, které utrpěli při šplhání po západní fasádě Kapitolu. Zdravotníci řešili i srdeční zástavy.

V souvislosti s vpádem do Kapitolu bylo podle Conteeho zatčeno 52 lidí. Bezmála 50 lidí policie zadržela kvůli porušení zákazu vycházení, který od půlnoci SEČ zavedla starostka metropole Muriel Bowserová, 26 z nich bylo zadrženo v areálu Kapitolu. Další lidé byli zadrženi kvůli držení střelných zbraní bez potřebných povolení, píše agentura Reuters.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Podle listu se střetli Trumpovi příznivci s dalšími protestujícími také na jiných místech hlavního města USA, například severně od Bílého domu. Někteří demonstranti používali slzný plyn či tasery, situaci nakonec uklidnila policie.

Starostka Washingtonu později prodloužila stav nouze v metropoli na následující dva týdny – tedy až do doby, kdy se má prezidentského úřadu ujmout nový prezident Biden. Stav nouze vyhlásila i sousední Virginie a tamní guvernér rovněž zavedl zákaz vycházení ve městěch Alexandria a Arlington, jež leží vedle Washingtonu.

Nespokojenost

Několik tisíc demonstrantů nespokojených s výsledky listopadových prezidentských voleb se nejprve sešlo v parku před Bílým domem. Tam k nim promluvil Trump, který prohlásil, že nikdy neuzná svou porážku, a znovu mluvil o volebních podvodech, pro které však neexistují přesvědčivé důkazy.

Dav se následně přesunul před budovu Kongresu, kde začalo jednání k oficiálnímu potvrzení vítězství Trumpova soupeře, demokrata Joea Bidena. Podle reportérů televize PBS byla atmosféra stále více vyhrocená, několik stovek demonstrantů poté protrhlo bezpečnostní zábrany. Demonstranti následně ovládli celé prostranství před budovou.

Někteří se začali dobývat také do budovy a obě komory Kongresu, které v tu chvíli separátně projednávaly námitky republikánů ke sčítání hlasů v Arizoně, přerušily jednání. Ochranka následně členům Kongresu nařídila nasadit plynové masky, protože uvnitř budovy použila slzný plyn.

Fotografie reportéra Matta Fuelera následně ukázala, jak policisté uvnitř jednacího sálu Sněmovny reprezentantů mířili zbraněmi na demonstranta, který se snažil dostat do sálu. Podle přítomných novinářů a záběrů amerických médií se později protestující dostali do sálů obou komor Kongresu, jeden z nich přitom usedl na místo předsedy Senátu.

They’re shooting into the chamber.

20:44 – 06. 01. 2021

40753 84708

‚Útok na demokracii‘

Zvolený americký prezident Joe Biden odsoudil situaci v Kapitolu jako bezprecedentní útok na demokracii, který hraničí s pokusem o převrat. Demonstranty vyzval k opuštění budovy a rozpuštění jejich protestu a apeloval na prezidenta Donalda Trumpa, aby okamžitě veřejně vystoupil s projevem, ve kterém své příznivce vyzve, aby „ukončili obležení“ budovy Kongresu.

„Naše demokracie je v tuto hodinu pod bezprecedentním útokem, který se nepodobá ničemu, čeho jsme byli v moderní době svědky,“ prohlásil Biden, který byl ve státu Delaware, kde měl pronést projev o svém plánu na obnovu ekonomiky zasažené pandemií covidu-19.

Dodal, že současné dění je „útokem na vládu práva, jakých jsme viděli jen málo“. „Chaotické scény u Kapitolu nejsou odrazem skutečné Ameriky, nepředstavují to, čím jsme,“ dodal.

Let me be very clear: the scenes of chaos at the Capitol do not represent who we are. What we are seeing is a small number of extremists dedicated to lawlessness. This is not dissent, it's disorder. It borders on sedition, and it must end. Now.

22:15 – 06. 01. 2021

87113 720837

Následně stejně jako řada vrcholných zákonodárců z obou hlavních politických stran vyzval Trumpa, aby veřejně vystoupil a řekl svým příznivcům, aby „ukončili toto obležení“.

Obsazení Kapitolu a nepokoje na půdě nejvyšších amerických institucí odsoudil šéf americké diplomacie Mike Pompeo, který ho označil za nepřijatelné. „Procestoval jsem hodně zemí a vždy jsem podporoval právo všech lidských bytostí na poklidnou demonstraci za jejich přesvědčení a zájmy. Ale násilí... se nemůže tolerovat doma ani v zahraničí,“ napsal ministr zahraničí.

Trump krátce nato na twitteru zveřejnil krátké video, v němž nadále trval na tom, že volby vyhrál, ačkoliv jeho prohru potvrdil sbor volitelů a soudy i volební činitelé odmítli veškeré námitky jeho týmu ohledně volebních podvodů. „Rozumím vaší bolesti,“ začal prezident.

„Ale teď musíte jít domů. Musíme mít mír, musíme mít zákon a pořádek,“ pokračoval a vyzval své příznivce, aby „nehráli do rukou těchto lidí“, kteří podle něj ukradli volby „nám všem – mně, vám, naší zemi“.„Běžte domů, milujeme vás, jste opravdu výjimeční (...) Vím, jak se cítíte, ale jděte domů,“ pokračoval republikánský prezident.

Blokace účtu

Sociální síť Twitter ve středu poprvé dočasně zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho příspěvkům, v nichž odmítal odsoudit násilné vniknutí svých podporovatelů do budovy amerického Kongresu a trval na svých nepodložených tvrzeních o podvodech v nedávných prezidentských volbách. Video s Trumpovým středečním vystoupením smazal rovněž server YouTube i společnost Facebook.

Sociální síť znepřístupnila tři Trumpovy příspěvky, které podle ní porušovaly její pravidla užívání. Po takové penalizaci nastupuje automatická 12hodinová blokace, která bude trvalá, pokud Trump svoje vyjádření sám neodstraní, uvedl bezpečnostní účet Twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme