V Bidenově rodišti před čtyřmi lety zvítězili demokraté jen těsně. Koho budou ve Scrantonu volit letos?

Když kandidát demokratů Joe Biden v srpnu pronášel projev, kterým přijímal nominaci, Donald Trump se vypravil do Bidenova rodného města. Republikánský prezident tam uspořádal setkání se svými příznivci záměrně – a nejen ze symbolických důvodů. Scranton leží v oblasti Pensylvánie, kde lidé tradičně volí převážně demokraty. Trump to ale dokázal před čtyřmi lety změnit, řadu z nich přivábil na svou stranu a i díky tomu se dostal do Bílého domu.

Scranton (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jerry sedí znuděně na terase ve stínu svého dřevěného, trochu oprýskaného bílého domku, před kterým se vyjímá cedule podobná těm na okolních pozemcích. S tím rozdílem, že nehlásá podporu Trumpovi ani Bidenovi. Čteme na ní: „Psi 2020 – lidi jsou k ničemu“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budu volit Trumpa jako minule. Jsem registrovaný coby demokrat, ale volím podle osobnosti, tvrdí Bob ze Scrantonu

„Objednala to moje manželka. Z kandidátů nemám rád nikoho. Upřímně, nevidím důvod, proč plýtvat časem a volit. Chodím do práce, z práce domů, platím složenky, to je celé. Naposledy jsem volil Obamu. Všichni ti řeknou, co chceš slyšet, a jakmile se ocitnou ve funkci, najednou je to jiná hra. To není jen Trump nebo Biden, takoví jsou všichni,“ vysvětluje Jerry.

Podobně k volbám skeptických Američanů je ve Scrantonu víc. Jerryho manželka říká, že volit se zatím taky nechystá a na nákup propagační cedule s nápisem Psi 2020 je patřičně hrdá: „Chtěla jsem něco zábavného. Nelíbí se mi žádný z těch politiků. Trump může udělat cokoli a lidi ho stejně budou podporovat. Já ho ale nemám ráda. To spíš Bidena, jenže on je tak starý... Ještě nevím, co udělám.“

Trump všechny uráží

Scranton je součástí asi půlmilionového souměstí v údolí mezi nízkými táhlými kopci severovýchodní Pensylvánie, která patří ke klíčovým státům voleb. Kdysi se tu těžilo uhlí, po druhé světové válce se oblast přeorientovala na jiná hospodářská odvětví a převaha Američanů střední třídy tu tradičně volila demokraty.

Sandersovi příznivci váhají nad hlasem pro Bidena. ‚Politik minulosti, potřebujeme změnu,‘ říká volička

Číst článek

Pak ale přišel Donald Trump a dokázal to změnit – a právě oblasti, jako je tato, mu v roce 2016 pomohly vyhrát celé volby. Ve zdejším okrese, kde leží Bidenovo rodiště Scranton, přetáhl Trump na svou stranu tolik Obamových voličů z roku 2012, že to republikánský výsledek zlepšilo o víc než 20 procentních bodů.

„Ano, i já jsem dřív volil demokraty, ale naposledy jsem dal hlas Donaldu Trumpovi. Myslel jsem, že to bude dobré pro ekonomiku, když je ten byznysmen. Začal dobře, ale teď je všechno pryč. Změnil jsem názor. To, jak reaguje na pandemii, je tristní,“ hodnotí Bob, jeden z mnoha zdejších obyvatel důchodového věku.

„Navíc Trump uráží lidi, co nosí roušky, včetně novinářů, když se ho ptají. A vůbec – uráží všechny včetně veteránů. A ty jeho tweety – to je každý den něco. Navíc útočí na peníze, ze kterých se financují důchody. To je taky špatné. Biden podle mě není správným řešením, ale nikdo jiný na výběr není. Takže teď dám radši hlas Bidenovi než Trumpovi,“ popisuje Bob.

Demokraty klidně, ale Bidena ne

Žili v socialismu a nic podobného už nechtějí zažít. Na tom, koho volit, se čeští voliči v USA neshodnou

Číst článek

Je ale zřejmé, že jiní voliči Obamy, kteří minule přešli k Trumpovi, v prezidentově táboře naopak zůstávají i pro letošní volby. Patří mezi ně Barry, invalidní důchodce, který dříve pracoval v nákladní dopravě.

„Budu volit Trumpa jako minule. Jsem pořád registrovaný coby demokrat, ale vždycky volím podle osobnosti a podle toho, kdo podle mě odvede lepší práci. Proto jsem volil Obamu a teď Trumpa – kvůli ekonomice, té podle mě hodně pomohl. A taky jsem minule nechtěl dát hlas Clintonové,“ vysvětluje.

„Budu zas klidně volit demokraty, ale Bidena ne, přijde mi moc starý. A Trump má podle mě mnohem lepší program. Ale celkově si od politiků nic neslibuju a moc to nesleduju, jen občas se kouknu na televizi,“ uzavírá Barry.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme