Bidena uznávají za vítěze voleb víc než tři čtvrtiny Američanů. 70 procent důvěřuje volebním úřadům

Téměř 80 procent Američanů, včetně více než poloviny příznivců Republikánské strany, uznává demokrata Joea Bidena jako vítěze prezidentských voleb. Vyplývá to z průzkumu provedeného agenturou Reuters a společností Ipsos. Vítězství Bidenovi minulou sobotu připsala většina respektovaných médií, jelikož podle jejich projekcí vede ve většině rozhodujících států.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z průzkumu vyplývá, že 79 procent Američanů věří, že dalším prezidentem bude Biden. Dalších 13 procent se domnívá, že ve volbách ještě není rozhodnuto, tři procenta tvrdí, že vyhrál Trump, a pět procent neví (ilustrační foto) | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Biden si podle sondážní agentury Edison Research dosud připsal 279 volitelů, přičemž ke zvolení do čela státu jich je zapotřebí 270. Současný prezident Donald Trump získal zatím 214 volitelů. Výsledek je dál nejasný ve třech státech.

Debata Plusu o volbách v USA: Hrálo se o charakter společnosti, volby prokázaly funkčnost demokracie

Číst článek

Názor na výsledek voleb na vzorku 1363 lidí obě společnosti shromáždily mezi sobotou odpoledne a úterým, přičemž některých lidí se ptaly ještě předtím, než byl Biden prohlášen za vítěze.

Z průzkumu vyplývá, že 79 procent Američanů věří, že dalším prezidentem bude Biden. Dalších 13 procent se domnívá, že ve volbách ještě není rozhodnuto, tři procenta tvrdí, že vyhrál Trump, a pět procent neví.

O Bidenově vítězství je zároveň přesvědčeno šest z deseti republikánských voličů a téměř každý příznivec demokratů.

Trump dosud výsledky volby neuznal, zato opakovaně bez důkazů tvrdí, že se stal obětí rozsáhlého volebního podvodu. Nepřímo mu za pravdu dávají i členové jeho kabinetu.

Mírnější tón, inspirace Obamou a odsunutá střední Evropa. Co čekat od Bidenovy zahraniční politiky?

Číst článek

Americký ministr spravedlnosti William Barr povolil federálním prokurátorům, aby se zabývali stížnostmi ohledně obvinění z podvodů a šéf diplomacie Mike Pompeo v úterý uvedl, že Trumpově administrativě předpovídá „lehký přechod“ do druhého volebního období.

Výzkum také zjistil, že na 70 procent Američanů – včetně 83 procent demokratických a 59 procent republikánských voličů – důvěřuje svým místním volebním úřadům, že „svou práci odvedly poctivě“.

Až 72 procent tázaných se také domnívá, že by poražený kandidát měl uznat porážku, a 60 procent je přesvědčeno, že na konci Trumpova mandátu v lednu 2021 dojde k pokojnému předání moci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme