Aktivace ústavního dodatku i impeachment. Několik republikánů je podle médií pro Trumpovo odvolání

Mezi americkými republikány přibývá těch, kteří prosazují odvolání prezidenta Donalda Trumpa z úřadu, i když mu do konce mandátu zbývá 13 dní. Reagují na středeční násilí v Kapitolu, kam v době, kdy se Kongres sešel k potvrzení výsledku prezidentské volby, vtrhli Trumpovi stoupenci podněcovaní jeho nepodloženými výroky o volebních podvodech.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle záběrů amerických médií se nyní volně procházeli po chodbách sídla Kongresu, často s mobilními telefony v rukou

Mezi americkými republikány přibývá těch, kteří prosazují odvolání prezidenta Donalda Trumpa z úřadu, i když mu do konce mandátu zbývá 13 dní. Reagují na středeční násilí v Kapitolu, kam v době, kdy se Kongres sešel k potvrzení výsledku prezidentské volby, vtrhli Trumpovi stoupenci podněcovaní jeho nepodloženými výroky o volebních podvodech (ilustrační foto) | Foto: J. Scott Applewhite | Zdroj: ČTK / AP

Čtyři z republikánů se vyslovili pro aktivaci 25. ústavního dodatku, několik dalších navrhuje odvolání prostřednictvím trestního stíhání.

Amerikanista: Trump už předání moci blokovat nebude. Část republikánů se s ním rozhodla rozejít

Číst článek

Jak uvádí agentura Reuters, šokující středeční události vyvolaly otázky, zda by neměl být Trump označen za nezpůsobilého setrvat v úřadu, nebo být obviněn z trestného činu.

Prezident může být úřadu zbaven buď aktivací 25. dodatku, nebo odvoláním z funkce takzvaným impeachmentem. V obou případech by jeho úřad převzal viceprezident Mike Pence.

Pro odvolání Trumpa se nejdříve vyslovilo několik demokratů, teď se k nim podle stanice CNN připojuje i část republikánů.

Jeden z článků 25. ústavního dodatku řeší situaci, v níž prezident není schopen vykonávat svou práci, ale sám neodstoupí. Navrhovatelé měli na mysli situaci, kdy je prezidentova schopnost oslabena fyzickou či mentální nemocí. V širší interpretaci se ale uvádí, že se dá tato pasáž použít i v situaci, kdy se prezident chová nebezpečným způsobem.

‚Sobec, který uvádí v omyl stoupence‘

Aby mohl být 25. dodatek aktivován, musel by viceprezident Pence a většina Trumpova kabinetu prohlásit, že prezident není schopen dostát svým povinnostem, a odvolat ho. Pence by se pak ujal prezidentského úřadu.

Trump může pak prohlásit, že je schopen úřad vykonávat dál, a pokud se tomu většina kabinetu a Pence nepostaví, pak v úřadě bude pokračovat. Pokud s tím ale souhlasit nebudou, musí o věci rozhodnout Kongres a do té doby bude v prezidentském úřadu Pence. K odvolání prezidenta by se musely vyslovit dvě třetiny v obou kongresových komorách.

Trump je sociopat, útok na Kapitol je jeho vina. Volal po násilí a probudil vzpouru, říká bankéř Jonáš

Číst článek

Profesor práv z univerzity v Coloradu Paul Campos se domnívá, že by se hlasování protahovalo, dokud by Trumpův mandát neskončil, což se stane 20. ledna. Campos řekl, že odvolání prostřednictvím 25. dodatku by bylo rychlejší než cestou impeachmentu a bylo by vhodnější. „Pence by se mohl stát prezidentem hned, zatímco obvinění a impeachment zaberou několik dní,“ řekl Campos.

Podle CNN odvolávající se na zdroje z Republikánské strany začali o možnosti aktivace dodatku 25 diskutovat někteří členové kabinetu. CNN vyjmenovává prominentní republikány, kteří s Trumpovým chováním nesouhlasí.

Mezi prvními je senátor Mitt Romney, který jako jediný z republikánů loni hlasoval pro obvinění Trumpa a zahájení impeachmentu. Nyní ho označil za „sobce, který uvádí v omyl své stoupence“. Bývalý republikánský prezident George Bush označil pohled na středeční „vzpouru v Kapitolu za srdcervoucí a nechutnou“. Události nepřežili čtyři lidé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme