Poslední Trumpův den ve funkci. Udělí stovku milostí, Giuliani ji nedostane, Lil Wayne ano

Začal poslední den amerického prezidenta Donalda Trumpa ve funkci. Na seznamu milostí, které hodlá udělit, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to v úterý napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká raper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Washington (Aktualizováno: 13:02 19. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na seznamu milostí, které hodlá Trump ještě udělit, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho (vlevo) ani bývalého poradce Steva Bannona. Milosti by se měl dočkat rapper Lil Wayne (vpravo)

Na seznamu milostí, které hodlá Trump ještě udělit, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho (vlevo) ani bývalého poradce Steva Bannona. Milosti by se měl dočkat rapper Lil Wayne (vpravo) | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Raperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Raper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Just had a great meeting with @realdonaldtrump @potus besides what he’s done so far with criminal reform, the platinum plan is going to give the community real ownership. He listened to what we had to say today and assured he will and can get it done. 🤙🏾

23:28 – 29. 10. 2020

85558 381904

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Trump zrušil zákaz cestování z Evropy, Británie i Brazílie od 26. ledna. Biden ho ale chce zachovat

Číst článek

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milost zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trumpa poradci údajně také odradili od toho, aby „preventivně“ zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny.

Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Rozsáhlý počet milostí udělovali před koncem prezidentského mandátu také předchůdci Donalda Trumpa.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Rozloučení

Melania Trumpová se krátce před koncem prezidentského mandátu svého chotě rozloučila s Američany a shrnula své působení první dámy. Ve videu vyzvala, aby se lidé věnovali svým vášním a pamatovali si, že násilí není nikdy řešením. V proslovu se první dáma zmínila o svém manželovi pouze jednou, upozornila v úterý agentura AFP.

„Poslední čtyři léta byla nezapomenutelná,“ uvedla Melania Trumpová. „Teď, když se náš čas s Donaldem v Bílém domě chýlí ke konci, tak vzpomínám na všechny lidi, kteří si našli místo v mém srdci, a na jejich příběhy plné lásky, vlastenectví a odhodlání,“ dodala.

Spoluautor první ústavní žaloby na Donalda Trumpa: Impeachment může pokračovat až do konce života

Číst článek

Ve vystoupení Trumpová několikrát zmínila svou iniciativu na pomoc dětem Buďme nejlepší (Be Best). Američany také vyzvala, aby dali přednost „lásce před nenávistí, míru před násilím, jiným před sebou samotnými“.

Melania Trumpová se podobně jako její manžel nezúčastní posledních aktů předání moci. Nebude tak dodržen zvyk, kdy odcházející prezidentský pár pořádá pro příchozí prezidentský pár prohlídku Oválné pracovny v Bílém domě. Donald Trump oznámil, že ve středu, kdy se uskuteční uvedení do úřadu Joea Bidena, odcestuje do svého sídla na Floridě a ceremoniálu se nezúčastní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme