Trumpův štáb rozeslal stovky žádostí o peníze. Jeho administrativa nedává Bidenovi informace

Štáb amerického prezidenta Donalda Trumpa od konce hlasování v letošních volbách rozeslal příznivcům přes 500 e-mailů se žádostí o finanční příspěvek. Na svém webu to v pondělí uvedla televize CNN. Trumpův tým už na začátku prosince hlásil, že od 3. listopadu od dárců obdržel více než 200 milionů dolarů.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Po volbách, které vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, Trumpův štáb zasypával stoupence apely spojenými s právní snahou změnit výsledek a hovořil o budování „fondu na obranu voleb“.

Přepočet hlasů, právníci i SMS. Právní bitva stála Trumpův štáb už skoro 200 milionů korun

Číst článek

Podle médií nicméně většina vybraných peněz byla převáděna na účet nové politické organizace, jejíž prostředky mohou posloužit pro financování budoucí politické činnosti odcházejícího šéfa Bílého domu. Už od první poloviny listopadu se spekuluje o tom, že Trump se bude chtít v roce 2024 znovu ucházet o prezidentskou funkci.

Podle CNN odběratelům od noci na 4. listopad přišlo už 554 e-mailových žádostí Trumpova štábu o příspěvky. To by odpovídalo přibližně deseti takovým zprávám za den. CNN dále zaznamenala 195 SMS v podobném duchu. S výjimkou 25. prosince údajně frekvence výzev během vánočních prázdnin nijak výrazně neklesala.

„Před svátky vzkazy vyzývaly stoupence, aby podepsali sváteční pozdrav prezidentovi. V posledních dnech přišla kampaň tlačící příznivce do zaslání 30 nebo více dolarů za Trumpův kalendář pro rok 2021,“ píše CNN.

Prezidentův štáb dříve uvedl, že za první měsíc po konci hlasování v prezidentské volbě vybral od dárců 207 milionů dolarů (skoro 4,5 miliardy Kč). Na povolební soudní spory údajně za měsíc vynaložil bezmála devět milionů dolarů.

Trumpův prohraný rok. Prezidentské volby ovlivnil koronavirus, porážku od Bidena dosud neuznal

Číst článek

Ani jedna z desítek žalob republikánského tábora nevyústila ve změnu výsledků hlasování a obvinění z masivních podvodů v klíčových státech se nepotvrdila, Trump ovšem nadále odmítá veřejně akceptovat porážku.

‚Obstrukce od vedení ministerstva‘

Budoucí prezident Spojených států Joe Biden v pondělí řekl, že on a jeho tým nedostávají od administrativy současného prezidenta Donalda Trumpa potřebné informace z klíčových oblastí národní bezpečnosti. Informovala o tom agentura Reuters. Necelý měsíc před převzetím moci s Bidenem podle jeho slov řádně nespolupracuje ani ministerstvo obrany.

„Setkali jsme se s obstrukcemi ze strany politického vedení tohoto ministerstva,“ řekl v pondělí Biden na adresu Pentagonu. Podle něj je to nezodpovědné.

Trump se obrací proti všem. Jeho kritika dopadá na spolupracovníky jako Pence nebo Pompea

Číst článek

Zpravodajský web Axios už 19. prosince s odvoláním na své zdroje informoval, že úřadující ministr obrany Chris Miller nařídil, aby se napříč Pentagonem zastavila jednání se zástupci Bidenova týmu. Ministerstvo následně hovořilo o „oboustranně dohodnuté sváteční přestávce“, jeden z Bidenových poradců však toto tvrzení popřel.

Podle Bidena během čtyřletého Trumpova vládnutí mnoho vládních agentur, které se zabývají národní bezpečnostní, „utrpělo obrovské škody“.

Biden zvítězil v listopadových prezidentských volbách a jeho výhru v polovině prosince oficiálně potvrdil i sbor volitelů. Prezidentského úřadu se demokrat ujme při slavnostní inauguraci 20. ledna příštího roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme