Přepočet hlasů, právníci i SMS. Právní bitva stála Trumpův štáb už skoro 200 milionů korun

Štáb amerického prezidenta Donalda Trumpa za dosud neúspěšnou bitvu o zvrácení výsledků z listopadových prezidentských voleb utratil už bezmála devět milionů dolarů (196,5 milionu Kč). Skoro 2,3 milionu dolaru (přes 50 milionů Kč) z této částky představují výdaje za právníky a asistenty, informovala v noci z pátku na sobotu agentura Reuters.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump v Bílém domě

Štáb amerického prezidenta Donalda Trumpa za dosud neúspěšnou bitvu o zvrácení výsledků z listopadových prezidentských voleb utratil už bezmála devět milionů dolarů (196,5 milionu Kč) | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

V prezidentských volbách 3. listopadu Trumpa porazil jeho demokraticky sok Joe Biden. Republikánský prezident ale tvrdí, že hlasování provázely rozsáhlé podvody, aniž by k tomu poskytl patřičné důkazy. Samotný ministr spravedlnosti William Barr tento týden řekl, že jeho resort žádné důkazy svědčící o rozsáhlých volebních podvodech v hlasování nezaznamenal.

Ministerstvo spravedlnosti nemá důkazy o rozsáhlých volebních podvodech. Trumpův tým to odmítá

Číst článek

Šestatřicetileté právničce Jenně Ellisové, která je jednou z nejprominentnějších tváří Trumpova právního týmu, bylo v listopadu vyplaceno 30 000 dolarů. Uvádí to zpráva, kterou ve čtvrtek Trumpova kampaň podala Federální volební komisi (FEC). V říjnu právní poradkyně podle starší zprávy dostala zaplaceno 138 258 dolarů.

Částku, kterou obdržel Trumpův osobní právník Rudy Giuliani, jenž stojí v čele povolebního boje, zpráva neuvádí.

Giuliani a Ellisová v uplynulých týdnech uspořádali sérii schůzek s cílem propagovat nepodložená tvrzení, že prezidentské volby provázely rozsáhlé podvody a přimět tak státní zákonodárce, aby zakročili a označili Trumpa za vítěze. Na žádost Reuters o komentář Giuliani, Ellisová ani mluvčí Trumpova štábu nereagovali.

Nejnovější zpráva, kterou kampaň podala FEC, se vztahuje na období mezi 15. říjnem a 23. listopadem. Výdaje podle ní činily zhruba 8,8 milionu dolarů. Právní poradenství přitom představovalo druhou nejvyšší položku z této částky. Největší výdaj z celkové sumy - zhruba tři miliony dolarů - byl spojen s částečným přepočtením hlasů ve Wisconsinu, které nakonec zvýšilo Bidenův náskok o 87 hlasů.

‚Neopodstatněná tvrzení bez důkazů‘

Skoro 2,2 milionu dolarů štáb zaplatil za SMS Trumpovým stoupencům, které obsahovaly žádost o peněžní příspěvky na právní boj. Tato reklamní kampaň podle dokumentu představovala za dané období třetí největší výdaj, skoro 2,2 milionu dolarů.

Přepočet hlasů ve Wisconsinu potvrdil Bidenovo vítězství ve volbách, jeho náskok se dokonce zvýšil

Číst článek

Právní úsilí bylo mocným nástrojem pro získávání finančních prostředků, píše Reuters. Trumpův štáb uvedl, že od voleb od dárců obdržela více než 207 milionů dolarů.

Trumpovi právníci podali řadu žalob v klíčových státech ve snaze přesvědčit státní a federální soudce, aby Bidenovu výhru anulovali. Navzdory prezidentovým opakovaným a nepodloženým tvrzením, že volby byly „zmanipulované“, se žaloby věnovaly užšímu okruhu tvrzení o nesrovnalostech v korespondenčním hlasování.

Většinu z těchto žalob soudci zamítli. Minulý týden federální odvolací soud ve Filadelfii zamítl odvolání Trumpova týmu proti výsledkům v Pensylvánii. Tvrzení kampaně jsou podle soudu neopodstatněná a postrádají důkazy.

Nejlépe placeným členem Trumpova týmu pro přepočet hlasů byla právní firma Kasowitz Benson Torres, která v listopadu obdržela 600 000 dolarů, další firma Marks & Sokolov z Filadelfie dostala 161 841 dolarů. Společnost je známá také svou činností na Ukrajině a v Rusku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme