Část Američanů už v prezidentském klání odevzdala svůj hlas. Před volebními místnostmi se tvoří fronty

Za šest týdnů vyvrcholí volby prezidenta USA. Hlasování už ale někde v září začalo, a to korespondenční i s osobní účastí v dřívějším termínu. Tyto dva způsoby jsou letos i kvůli koronaviru populárnější než obvykle. Během hlavního volebního dne 3. listopadu se podle průzkumu pro agenturu AP chystá hlasovat jen 43 procent voličů, minule to bylo 61 procent. A tak se už teď před volebními místnostmi tvoří dlouhé fronty, jako třeba ve státě Virginie.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodiny, páry i jednotlivci přicházejí z parkoviště a stoupají si do fronty, která končí až zhruba 300 metrů od volební místnosti v budově samosprávy okresu Fairfax na předměstí hlavního města Washingtonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Část Američanů už odevzdala v prezidentském klání svůj hlas. Natáčel Jan Kaliba

Roušku tu mají nasazenou všichni, ale penzista Harold si přinesl dokonce i campingovou židličku. Trpělivě ji posouvá z jednoho modrého puntíku označujícího bezpečné rozestupy na druhý. A většinu čekání už má za sebou.

„Zatím jsem tu hodinu a dvacet minut. Jak vidíte, přinesl jsem si židli, svačinu, pití, roušku a kšiltovku, protože jsem věděl, že budu čekat na sluníčku. Uvažoval jsem i o stanu, ale ten jsem nevzal,“ popisuje pro Radiožurnál.

Harold je šťastný, že už mu k cíli zbývají poslední metry a že tu není tříhodinová fronta jako ráno. Ptám se ho, proč se letos rozhodl volit tak brzy a osobně.

„Protože jsem se bál, že kdybych hlasoval poštou, mohl by někdo tvrdit, že se můj podpis neshoduje se vzorem, tak jsem si řekl, že osobně to bude lepší. A přišel jsem s předstihem, protože si myslím, že během volebního dne hrozí voličům zastrašování a že na některých místech dojde k násilí,“ přibližuje volič demokratů.

„Zatím jsem tu hodinu a dvacet minut. Jak vidíte, přinesl jsem si židli, svačinu, pití, roušku a kšiltovku, protože jsem věděl, že budu čekat na sluníčku," říká Harold, volič demokratů | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Skandování příznivců

Hned během úvodních dní osobního hlasování řešili právě u zdejší volební místnosti jeden z prvních incidentů. Sešli se tu příznivci prezidenta Donalda Trumpa, spustili skupinové skandování, volební úředníci je usměrňovali a některým voličům ve frontě poskytli doprovod do budovy.

Místní demokrati obvinili Trumpovy příznivce z pokusu o zastrašování voličů, které je definováno v zákoně jako ilegální, přítomní republikáni ale tvrdili, že to k zastrašování mělo daleko. Teď je tu klid a mír, dobrovolníci demokratů i republikánů postávají u svých informačních stánků. Občas, tak jako Andrea s čepicí „Trump“, spíš organizačně poradí voličům ze svého tábora.

V Bidenově rodišti před čtyřmi lety zvítězili demokraté jen těsně. Koho budou ve Scrantonu volit letos?

Číst článek

„Myslím, že skoro každý už je rozhodnutý. Možná v kandidátech do senátu a do sněmovny ještě nemusí mít někdo jasno. Tahle oblast silně volí demokraty, ale přichází i dost prezidentových příznivců. A všichni se zdají být přátelští a příjemní, z toho mám radost. To je demokracie v akci,“ říká Andrea.

Někteří, tak jako Ashely, na čekání v dlouhém zástupu vyzráli. Zkombinovali dva způsoby hlasování a svůj lístek pro korespondenční volbu přišli osobě vhodit do zdejší zapečetěné volební schránky. O ty se v některých amerických státech vedou soudní spory – demokrati jich chtějí v terénu co nejvíc a minulý týden uspěli u Nejvyššího soudu v Pensylvánii, republikáni se tomu snaží zabránit, aktuálně třeba v Ohiu.

„Myslím, že v listopadu tu bude dlouhá fronta. I teď jsem ušetřila několik hodin. Dostala jsem hlasovací lístek poštou, vyplnila ho a tady odevzdala do schránky. Žiju nedaleko, už jsem byla rozhodnutá, komu dám hlas, a tohle považuju za bezpečný a rychlý způsob,“ vysvětluje Ashely.

Předčasné hlasování s osobní účastí končí tady ve Virginii posledního října, tedy tři dny před hlavním volebním dnem, který letos připadá na úterý 3. listopadu.

„Myslím, že skoro každý už je rozhodnutý. Tahle oblast silně volí demokraty, ale přichází i dost prezidentových příznivců," říká Andrea | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme