Americké prezidentské kandidatury. ‚Známé firmy‘ Biden a Trump, pokračovatel Kennedyů a dvě ženy

Američané si prezidenta volí až za více než rok, prostorem Spojených států se to ale začíná hemžit možnými kandidáty. K zahájení kampaně už přistoupilo hned několik zájemců o úřad v Bílém domě. Zatím nepravděpodobnější se jeví opakování souboje mezi současným prezidentem Joem Bidenem a jeho republikánským předchůdcem Donaldem Trumpem. Do hry ale může vstoupit několik dalších zvučných jmen, které server iROZHLAS.cz představuje.

vizitky Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdo by se v roce 2024 mohl stát americkým prezidentem?

Kdo by se v roce 2024 mohl stát americkým prezidentem? | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

„Kandidát započal kampaň,“ zní v posledních týdnech často Spojenými státy. Aspiranti tak zakládají průzkumné týmy, které se snaží vytvářet analýzy sponzorů a pokouší se odhadnout, jestli jich budou mít dostatek, aby přilákali voliče.

President Biden on Tuesday formally announced that he will seek a second term.

See who's running, and expected to run, in the 2024 presidential election so far. nyti.ms/3LueWVd

14:50 – 25. 04. 2023

573 2669

Server iROZHLAS.cz představuje šestici osobností, které by mohly zasáhnout do boje o Bílý dům. Vybrali jsme tři demokraty a tři republikány.

Joe Biden

Po čtyřech letech v úřadu ještě jednou. Americký prezident Joe Biden v úterý oficiálně oznámil svou kandidaturu v roce 2024. Po týdnech spekulací a náznaků tak učinil prostřednictvím videa na sociálních sítích, kde další prezidentské volby prezentoval jako souboj hodnot. Mluvil o tom, že chce dokončit legislativní návrhy, které začal, a hodlá zajistit svobody všem Američanům.

„Demokraté napříč stranickými frakcemi nebyli schopni najít sjednocující osobnost jinou, než by byl Joe Biden,“ poukázal na jeden z faktorů amerikanista Jan Hornát z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Demokratická strana se v tuto chvíli hledá, stejně jako se Republikánská strana hledala, než přišel Trump. Ti se našli v Trumpově agendě, ale pořád je otravuje Trumpova persona a jeho přístup. Toho se teď zase potřebují obrazně řečeno zbavit,“ podotkl Hornát.

Současný prezident se tak jeví pro demokraty jako nejschůdnější varianta. A to přesto, že jeho záměr znovukandidovat nepodporuje na 70 procent Američanů, z toho i více než polovina voličů demokratů, jak poukazují nedávné průzkumy. Nejčastěji skloňované minus je Bidenův věk. Už nyní je nejstarším prezidentem USA a v době příštích voleb mu bude 81 let.

Among Democrats/leaners,

How would you feel about Joe Biden running for re-election?

Accepting 54%
Confident 28%
Nervous 27%
Excited 22%
Disappointed 21%
Bored 14%
Angry 7%

.@YouGov America/@CBS News Poll, Democrats/leaners, 4/21-24
cbsnews.com/news/democrats…

21:14 – 25. 04. 2023

25 170

Nahoru ↑

Donald Trump

V Bílém domě strávil jedno funkční období, poté post nedokázal obhájit, ale nyní se pokusí získat americké prezidentství zpátky, stejně jako znovu prohlašuje, že učiní Ameriku zase skvělou.

Donald Trump | Zdroj: Reuters

Kandidatura Donalda Trumpa pro rok 2024 je však doprovázená soudními tahanicemi – tu kvůli obžalobě z podplácení pornoherečky, tu kvůli obvinění z porušení federální legislativy, když se snažil ovlivnit výsledek prohraných prezidentských voleb, tu kvůli odvozu tajných vládních dokumentů z Bílého domu do svého floridského sídla v Mar-a-Lago.

Nezdá se však, že by tím ztrácel podporu v domovské Republikánské straně. Naopak se jeví jako nejvážnější favorit pro zisk republikánské nominace v primárkách. Odborník na americkou politiku Hornát zdůraznil pozitiva, která z toho pro Trumpa plynou.

„Kdyby nebyla kauza s Donaldem Trumpem, asi by se o prezidentských volbách nyní mluvilo ještě méně. Vzbudilo to první předčasnou vlnu debaty o volbách v roce 2024,“ přibližoval pro iROZHLAS.cz přímo ze Spojených států atmosféru.

Nahoru ↑

Robert F. Kennedy Jr.

Je synem Roberta F. „Bobbyho“ Kennedyho staršího, bývalého ministra spravedlnosti, který byl zavražděn, když v roce 1968 vedl kampaň za demokratickou prezidentskou nominaci, a synovcem někdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho. Ekologický právník se stal propagátorem spojení mezi vakcínami a autismem, což je teorie, která byla ve vědeckých studiích zdiskreditována a vyvrácena.

Během pandemie koronaviru si devětašedesátiletý Kennedy vybudoval na sociálních sítích příznivce, když se stavěl proti očkování. Prezentoval ho jako porušování individuální svobody, při porovnávání se čas od času odvolával na holokaust a šířil dezinformace o bezpečnosti vakcíny.

Robert F. Kennedy ml. | Zdroj: Reuters

Názory ho někdy spojovaly s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho příznivci. V roce 2017 dokonce Trump požádal Kennedyho, aby předsedal prezidentské komisi pro bezpečnost vakcín.

Kennedy oficiálně zahájil prezidentskou kampaň na začátku dubna. Podporu mu vyjadřuje kolem 14 procent demokratických voličů, jeho šance na výhru v primárkách tak pravděpodobně nezachrání ani slavné jméno.

Nahoru ↑

Ron DeSantis

Eso v rukávu a horká karta Republikánské strany, guvernér Floridy Ron DeSantis je jedním z uvažovaných prezidentských kandidátů. Jeho jméno se už po měsíce skloňuje, přestože svou kandidaturu dosud neoznámil. 

Ron DeSantis | Zdroj: Profimedia

Od jeho úspěchu v midterm volbách na podzim minulého roku se o něm mluvilo jako o jediném možném soupeři někdejšího republikánského prezidenta Trumpa. Šance se ale v čase snižují a podpora mu klesá.

„Republikáni se téměř unisono postavili za Trumpa. U jejich voličů to vypadá, že obžaloba vyvolala efekt sjednocení, kdy Trump proti DeSantisovi v průzkumech dál posiluje a teď už to vypadá, že to má napůl v kapse,“ popisoval vnitrostranický vývoj pro iROZHLAS.cz před nedávnem amerikanista Jiří Pondělíček.

Emerson College Poll: Trump Posts Biggest Lead Yet Over DeSantis

Trump — 62% (+46)
DeSantis — 16%
Pence — 7%
Haley — 3%
Ramaswamy — 3%
Christie — 2%
Hutchinson — 2%
T. Scott — 0.4%
Sununu — 0.4%

Emerson (A-) | April 24-25 | RVs
emersoncollegepolling.com/strongapril-20…

12:13 – 27. 04. 2023

985 2519

Nahoru ↑

Marianne Williamsonová

Spisovatelka, autorka několika bestsellerů, také duchovní guru a neúspěšná aspirantka na demokratickou nominaci pro prezidentské volby v roce 2020 vstupuje podruhé do stejné řeky. Marianne Williamsonová jako vůbec první v březnu tohoto roku oficiálně zahájila svou kampaň pro příští prezidentské volby.

„Naším úkolem je vytvořit vizi spravedlnosti a lásky, která bude tak silná, že překoná síly nenávisti, nespravedlnosti a strachu,“ hlásala. Jedním z jejích předvolebních hesel je „Nový začátek“.

Ani Williamsonová však nepředstavuje vážnější ohrožení či zásadnějšího soupeře pro současného a obhajujícího prezidenta Bidena. Její preference mezi demokraty se pohybují kolem pěti procent.

Nahoru ↑

Nikki Haleyová

Bývalá velvyslankyně USA při OSN a někdejší guvernérka Jižní Karolíny ohlásila kandidaturu na prezidentku Spojených států na svatého Valentýna. „Přišel čas pro novou generaci lídrů,“ oznámila 51letá Nikki Haleyová. V republikánských primárkách se postaví svému někdejšímu šéfovi Trumpovi.

Mluví o sobě jako o „hrdé dceři indických přistěhovalců“. Vyrostla na maloměstě v Jižní Karolíně. Dlouhodobě kritizuje politická prohlášení s rasistickým podtextem, dráždí ji, když o Americe někdo prohlašuje, že je „vadná, prohnilá a plná nenávisti“.

Její šance na získání republikánské nominace nejsou nijak vysoké, preference oscilují kolem pěti procent. O to překvapivější je zájem sponzorů. Za prvních šest týdnů své prezidentské kampaně vybrala více než 11 milionů dolarů, informovaly začátkem dubna The New York Times. Pro srovnání: Trump vybral za stejnou dobu o 1,5 milionu dolarů méně.

„Amerika ještě nemá nejlepší časy za sebou. To jen naši politici už mají svá léta za sebou,“ řekla Haleyová v jedné z několika narážek na věk předních politiků země. Slibuje omezení funkčních období členů Kongresu a „testy duševní způsobilosti“ pro politiky starší 75 let, mezi něž patří jak osmdesátiletý Joe Biden, tak 76letý Donald Trump.

Nikki Haleyová | Zdroj: Reuters

Haleyová si nenechává nasazené rukavičky a do prezidentského souboje se pustila okamžitě a zostra. Rozruch vzbudilo naposledy její čtvrteční prohlášení, kdy řekla, že nepovažuje za pravděpodobné, aby se Biden dožil konce možného dalšího mandátu.

„Oznámil, že bude znovu kandidovat v roce 2024, a myslím, že můžeme jasně říct, že pokud budete volit Joea Bidena, opravdu počítáte s prezidentkou Harrisovou (která bude zřejmě znovu kandidovat jako jeho viceprezidentka, pozn. red.), protože představa, že by se dožil 86 let, není podle mě pravděpodobná,“ uvedla republikánka v rozhovoru pro Fox News.

Nahoru ↑

Biden vs. Trump, vol. 2? | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

Většina Američanů nyní podle průzkumů není příliš nadšená z rozhodnutí současného prezidenta Bidena znovu kandidovat do nejvyššího úřadu. Demokratická strana ale doposud nepostavila žádného jiného relevantního kandidáta, podtrhl Andrew Prokop v podcastu Today Explained.

Následují tak americkou tradici, že se proti obhajujícímu prezidentovi v zásadě nestaví stranický vyzývatel. Demokraté tím nepodtrhávají jeho autoritu a drží jednotu. Nesoustředí se díky tomu na vnitřní boj a mohou se více zaměřit na témata, která budou v prezidentských volbách v roce 2024 prosazovat. Velice pravděpodobně se bude opakovat souboj Biden vs. Trump.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme