Trump oslabuje, sčítání označil za zfalšované. Americké televize jeho projev odstřihly

Americký prezident Donald Trump znovu na tiskové konferenci tvrdil, že volby vyhrál, ale vítězství mu během sčítání hlasů krade zkorumpovaná mašinerie, ovládaná jeho soupeři z řad demokratů. Žádné důkazy pro svá obvinění nepředložil a po svém prohlášení novináře opustil, aniž by jim umožnil položit mu otázky. Trumpova vyjádření podle BBC odhalují slabost prezidentova postavení ve volbách.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agentura AFP také upozornila, že některé americké televize v obavě z šíření dezinformací přerušily vysílání prezidentova vystoupení, ačkoliv Trump se chopil slova poprvé od volební noci. | Foto: Caitlin Ochs | Zdroj: Reuters

„Vedli jsme v mnoha klíčových státech, a to o hodně, ale pak šla čísla prudce dolů,“ řekl Trump a stěžoval si na údajné nepřipuštění pozorovatelů ke sčítání hlasů a na započítávání údajně zfalšovaných hlasů zaslaných poštou. Zdůraznil, že kdyby se počítaly jen „zákonné hlasy“, tak by snadno vyhrál. Ale do voleb podle něj zasáhla velká média, velké peníze a velké technologické firmy. Zdůraznil, že se o ukradené vítězství bude soudit.

„Trump zopakoval obvinění z volebních podvodů bez předložení důkazů,“ upozornila stanice BBC, podobně jako agentura Reuters. Ta celé vystoupení označila za signál, že Trump není ochoten ustoupit svému demokratickému soupeři Joeovi Bidenovi.

„Prezident se zdá čím dál víc izolovaný ve své republikánské straně, zatímco sčítání hlasů pokračuje,“ napsala agentura AFP. Upozornila také, že některé americké televize v obavě z šíření dezinformací přerušily vysílání prezidentova vystoupení, ačkoliv Trump se chopil slova poprvé od volební noci.

Řada velkých amerických televizí odřízla projev prezidenta Trumpa v okamžiku, kdy prohlásil, že ve volbách bezpečně vyhrál. Projev byl plný nepravdivých nebo neověřených informací

01:12 – 06. 11. 2020

18 181

„Tady jsme opět v neobvyklé situaci, kdy (musíme) nejen přerušit prezidenta Spojených států, ale také jej opravit,“ vyhrkl moderátor Brian Williams ze stanice MSNBC, která velmi rychle přerušila přímý přenos.

NBC News a ABC News také přerušily vysílání Trumpovy tiskové konference, která v konečném důsledku ani nebyla tiskovou konferencí, protože prezident opustil sál bez připuštění jakýchkoli otázek.

Biden posiluje v Georgii. Trump označil volby za podvod. ,Byly mi ukradeny,‘ dodal bez dodání důkazů

Číst článek

Podkopávání demokracie

CNN se rozhodla neodpojit Trumpovi mikrofon, nicméně Jake Tapper doprovodil vystoupení hlavy státu odsudkem: „Jaká je to smutná noc pro Spojené státy vidět, jak jejich prezident (...) falešně obviňuje lidi, že se mu snaží ukrást volby.“

BBC na svém webu upozornila, že proti Trumpovým tvrzením se ohradil republikánský guvernér Marylandu Larry Hogan, který uvedl na twitteru, že proti Trumpovým tvrzením neexistuje „žádná obrana“ a že tato tvrzení „podkopávají náš demokratický proces“. Republikánský člen Sněmovny reprezentantů za Illinois Adam Kinzinger na twitteru prezidenta vyzval, že jestli má oprávněné obavy z falšování, tak ať předloží důkaz a předá jej soudu. Jinak ať přestane šířit dezinformace.

Mezitím se Trumpův náskok ve státu Georgia ztenčil během pouhých dvou hodin z téměř 10 000 na necelých 3500 hlasů, dodala BBC.

The people will not be silenced, be bullied, or surrender.

Every vote must be counted.

00:15 – 06. 11. 2020

44382 544760

Agentura AP dala Trumpovo vystoupení, podkopávající nepodloženými nařčeními důvěru ve volby, do kontrastu s vystoupením prezidentova soupeře. Joe Biden o několik hodin dříve vyzýval k trpělivosti: „Demokracie je občas složitá. Někdy taky vyžaduje trochu trpělivosti,“ vzkázal Biden téměř dva dny po uzavření posledních volebních místností. „Žádám všechny, aby zůstali v klidu... Proces funguje. Sčítání se dokončuje a (výsledek) budeme vědět velmi brzy,“ citovala jej americká média.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme