Americké prezidentské volby může rozhodnout i penzionovaný revolucionář Castro

Je jich víc než padesát milionů a jejich počet stále roste. Největší menšinou ve Spojených státech jsou hispánci. O jejich přízeň mají proto oba kandidáti na prezidenta logicky velký zájem. Většinu z nich si Barack Obama získal a i letos se může spolehnout na jejich podporu. Jsou ale i tací hispánci, kteří Obamovy hlas nedají, i kdyby se rozkrájel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fidel Castro | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, U.S. News & World Report

Rány staré desítky let jsou tady stále otevřené a stále bolí. Stačí se zeptat na Kubu a Fidela Castra a v tu ránu vás obstoupí několik starších mužů a dají se s vámi hned do řeči. Tady, v jedné z mnoha kaváren v osmé ulici v Miami, se mluví španělsky - ne náhodou se zdejší čtvrti říká Malá Havana. Podává se silná a sladká kubánská káva, která se popíjí - zpravidla v družném rozhovoru na stojáka u pultů.

Juan má na sobě malý slaměný klobouk, modrou košili s krátkým rukávem a v límci má zapíchnutý odznak - kubánskou a americkou vlajku. Juan utekl z komunistické Kuby před padesáti lety. A dosud je z něho cítit neodpustitelná křivda. Žije v Miami na Floridě, kousek od vlasti, která je pro něj vlastně strašně daleko. Mluví rychle, naléhavě, ani mu nemůžu skočit do řeči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ne všichni Hispánci volí Baracka Obamu, zjistil reportér Pavel Polák

Na Floridě žije milion kubánských emigrantů a jejich potomků. Pro drtivou většinu z nich jsou demokraté v čele s Barackem Obamou socialisté, prostě obyčejní levičáci, říká Jorge, sedmdesátník s pečlivě upraveným knírem.

A tak už po desítky let volí Juan, Jorge a další pánové, kteří se postupně dávají se mnou do řeči, konzervativní republikány. A letos žádnou výjimku dělat nebudou.

S trochou nadsázky řečeno - Mitt Romney by měl být kubánskému revolucionáři Fidelu Castrovi vlastně vděčný. Vždyť mu na Floridu, která je pro tyto volby klíčovou zemí, poslal milion věrných stoupenců, kteří si před své domy dávají cedule se španělským nápisem: ‚Juntos con Romney‘. Tedy česky: ‚Společně s Romneym‘.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme