Americké rakety zasáhly budovu OSN v Kábulu - čtyři mrtví
Spojené státy dnes poprvé napadly strategická území teroristů v Afghánistánu za denního světla. Terčem nejnovějšího náletu se stal jihoafghánský Kandahár. Ve městě byla slyšet střelba protiletadlových zbraní, bomby dopadly i na kandahárskou centrálu Talibanu. Americká raketa vystřelená při minulé vlně útoků na metropoli Kábul zasáhla budovu Organizace spojených národů a zabila nejméně čtyři osoby. Šlo o zaměstnance Afghánského technického konzultačního střediska, které se zabývá zejména zneškodňováním min. OSN v reakci na událost vyzývá k ochraně civilistů v Afghanistánu.
Činitelé Pentagonu připustili, že cílem další vlny nočních a denních útoků bylo kromě vojenských letišť, letadel a základen teroristů i kábulské sídlo vůdce hnutí Taliban Muhammada Umara. Podle televizní stanice CNN považoval komplex, který obsahoval i velící a kontrolní zařízení, za legitimní vojenský cíl. Americké ministerstvo obrany vyhodnocuje raketový útok na Kábul, která zasáhl budovu agentury OSN a usmrtil čtyři místní pracovníky. Pentagon zatím nekomentuje zprávy amerického tisku, podle kterých by měla začít po vzdušných úderech druhá fáze útoků, která bude zahrnovat pozemní operace.
Při nové vlně amerických útoků , která byla slabší než tak úvodní, bylo poprvé bombardováno severoafghánské město Kundúz poblíž tádžické hranice. To má podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Afghánistánu Jaromíra Štětiny, ohromný význam pro ofenzívu Severní aliance proti největšímu městu severu Mazáre Šarífu. Kontrola Kundúzu znamená též možnost otevření pozemních cest z Tádžikistánu pro humanitární pomoc Afghánistánu.
Raketové i letecké útoky umožnili ofenzívu Severní aliance i v centrálním Afghánistánu. Slavný vojenský velitel Aliance někdejší guvernér Hérátu Ismail Chán dobyl horské město Čab Čaran. Odřízl tak Talibanu hlavní východozápadní spojnici země mezi Kábulem a Hérátem.
Zahraniční agentury dnes informovaly, že při náletech amerického letectva bylo zasaženo i sídlo afghánského talibanského vůdce Muhammada Umara. Ten útok údajně přežil. Podle spolupracovníka Radiožurnálu v Afghánistánu Jaromíra Štětiny, však k tomuto náletu došlo už dříve. Zdroje blízké ministerstvu obrany Severní aliance uvádějí, že sídlo vůdce Talibanu Mully Umara v Kandaháru bylo zasaženo již prvním raketovým útokem z neděle na pondělí.
Severní aliance vysoce hodnotí fakt, že raketový úder zasáhl i vojenské objekty v severoafghánském Kundúzu. To umožní alianci zesílit nástup na hlavní severoafghánské město Mazari Šaríf. Záměrem aliance je i osvobodit hlavní silnici, která vede přes průsmyk tunelem, který byl před časem ve svém jižním ústí vyhozen do povětří, aby na jih nemohli pronikat talibanské jednotky. Vedení aliance vyslalo v tyto dny k průsmyku čety ženistů, kteří jsou v případě potřeby schopni strategický tunel během několika dní otevřít.
Pozorovatelé soudí, že společné akce afghánské Severní aliance a britsko-amerických vzdušných sil mají za následek počátek rozdrobování a separace talibanských jednotek po zničení jejich vzdušných sil. Na kábulské frontě aliance pokračuje v mobilizaci místních obyvatel. Velitel fronty generál Popodžon znovu potvrdil Radiožurnálu, že je na útok na hlavní město připraven a čeká jen na pokyn ministerstva obrany Severní aliance.
Dnešní bombardování Afghánistánu vyvolalo v sousedním Pákistánu odmítavou reakci některých Pákistánců. Pákistánský islámský duchovní Muftí Nazimuddín Šamzaj prohlásil, že povinností všech muslimů je účastnit se islámské svaté války - džihádu poté, co Spojené státy napadly Afghánistán. V Pákistánu je zatím ale relativní klid. Jak telefonoval z Péšaváru náš zvláštní zpravodaj Petr Varouška, lidé dnes sice vyrazili do ulic, ale násilných incidentů ubylo. Protiamerická demonstrace v centru Péšáváru byla dnes velmi klidná. Na stovky protestujících dohlížely desítky místních policistů. Ti však nemuseli oproti včerejšku použít ani slzný plyn ani obušky. Bratr Fazúra Rahnana, který je organizátorem protivládních a protalibanských demonstrací, momentálně držen v domácím věznění, se omluvil zahraničním novinářům za chování některých radikálních fanatiků v posledních hodinách. Řekl, že západní novináři jsou v zemi pod ochranou všech Pakistánců a jsuo v bezpečí. Po provolávání několika hesel, obviňujícíchc Spojené státy z terorismu, se lidé z centra Péšáváru rozešli. Policisté i nadále hlídkují ve městě a drží maximální pohotovost.
Vláda také vyslala stovky vojáků v pákistánsko-afghánské hranici. Speciálně vycvičené jednotky budou kontrolovat zejména neoficiální přechody v horách. Po zahájení útoků na Afghánistán se totiž proud uprchlíků do Pákistánu zněkolikanásobil. Prezident Mušaraf povolil, aby byli do země vpuštěni pouze ženy, děti a zranění. Humanitární organizace a vysoký komisariát OSN pro urpchlíky ale pákistánskou vládu vyzývá k plnému otevření hranice. Odvoz základních potravin do Afghánistánu v rámci světového programu pro výživu nebyl stále obnoven. Zatím se nepodařilo najít řidiče, kteří by byli ochotni humanitární pomoc do země převézt.
Podle islámské tiskové agentury AIS sídlící v Pákistánu byl poblíž Džalálabádu zadržen Francouz převlečený do tradičního ženského oděvu. Zatčený muž by měl být podle agetnury AIS francouzským občanem, avšak mluvčí francouzského ministerstva zahraničí popřel, že by se mohlo jednat o některého z francouzských zpravodajců, kteří operují na afghánském území. Bližší podrobnosti o zatčeném nejsou zatím známy. Uvádí se, že byl odhalen v oblasti Košta, která leží asi 35 km od Džalálábádu. Dotyčný muž, kterého doprovázely další dvě osoby, byl oblečen do takzvané burky, což je tradiční afghánský ženský oděv zakrývající celou postavu včetně obličeje. Podle informací Reuters byla ve stejné obalsti zadržena před několika dny britská novinářka Yvonne Ridleyová, vypuštěná včera do Pakistánu, která rovněž použila jako převleku tradiční burku.