Americké soudy nesmí vystavovat desatero božích přikázání

Americký nejvyšší soud zakázal vystavování deseti božích přikázání v některých soudních budovách. Na dvou případech z amerického státu Kentucky rozhodl, že zobrazování přikázání na veřejných místech, překračuje přípustnou hranici mezi státem a církví, protože šíří náboženské poselství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bible | Foto: www.bookbindery.ca

Nejvyšší soud rozhodl v poměru 5:4. Těsný poměr odráží probíhající americkou diskusi o místě náboženství ve veřejném životě. Podle těch, kteří si přáli deset přikázání u soudů ponechat, představuje jejich vystavení potvrzení náboženství státem a uznává roli, kterou přikázání hrála v tradici práva a morálky ve Spojených státech. Tam bylo náboženství většinou na straně svobody, a napětí mezi církví a státem nebylo nikdy takové, jak ho v minulosti pocítila Evropa.

Oddělení státu a církve ale nikdo nezpochybňuje, spíše tady argumentují tím, že náboženství dodává principy. Nejvyšší soud proto ponechal na zvážení soudů, zda zobrazení přikázání na některém z dalších 4 tisíc míst ve Spojených státech není jen výrazem úcty k historii této země.

Miroslav Konvalina, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme