Americké superministerstvo vnitřní bezpečnosti má zelenou

Po Sněmovně reprezentantů schválila i druhý komora amerického kongresu Senát zákon, který umožňuje zřízení nového ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Jde o reakci americké administrativy na události loňského 11. září a také o největší reorganizaci americké vlády v posledních padesáti letech. Spojí se mnohé federální agentury, jako pobřežní hlídka, celní služba a část imigrační služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

útok na mrakodrap

V Senátu se ale tento zákon nerodil lehce. Jak informuje severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, závěrečným večerním hlasováním v Senátu v poměru 90 : 9 skončily pětiměsíční debaty o tomto citlivém zákonu, který byl reakcí na události 11. září.

Jeho schválením začíná největší reorganizace americké vlády za posledních 50 let. V novém úřadě se má sloučit 22 federálních agentur. FBI a CIA zůstanou nadále samostatné. Rozpočet ministerstva pohltí 40 miliard dolarů.

Po volbách ve kterých získali republikáni většinu v obou komorách Kongresu , představuje schválení tohoto zákona už druhé velké politické vítězství prezidenta George Bushe během jednoho měsíce.

Nové ministerstvo bude bránit teroristům ve vstupu do USA, má posílit bezpečnost letecké dopravy, zajistit mimořádnou pohotovost a okamžitou odvetu, snížit riziko chemického, biologického a jaderného útoku a také chránit infrastrukturu země.

Na práci ministerstva má být z rozpočtu ročně vyčleněno 38 miliard dolarů. Pracovat pro něj bude 170.000 lidí.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme