Americké ‚superúterý‘ přineslo těsné vítězství Romneymu

Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney vyhrál klíčové primárky v Ohiu. Jen velmi těsně porazil pensylvánského exsenátora Ricka Santoruma. Romney má na kontě vítězství v šesti státech z deseti, kde se republikánské primárky a volební shromáždění současně konaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mitt Romney vyhrál klíčové primárky v Ohiu | Zdroj: Reuters

Vítězství v Ohiu je klíčové nejen pro primárky, ale hlavně pro hlavní klání s prezidentem Obamou na podzim. Romneyho nejvážnější soupeř Rick Santorum prohrál velmi těsně, o několik tisíc hlasů. Santorum přitom utratil za kampaň v Ohiu jen asi pětinu toho co Mitt Romney.

Romney vyhrál primárky i ve svém Massachusetts, ve Virginii, Vermontu, Idahu a na Aljašce. Silný konzervativec Rick Santorum si připsal vítězství v Tenessee, Oklahomě v Severní Dakotě. Dlouho sice vedl i v ostře sledovaném Ohiu, po sečtení hlasů i z velkých měst ale začal ztrácet ve prospěch Romneyho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební superúterý sleduje v USA zpravodaj ČRo Vít Pohanka

První výsledky přišly ze státu Georgia, kde podle očekávání vyhrál bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. Právě vítězství ve svém domovském státě bylo podle něj nutné pro to, aby další pokračování jeho kampaně mělo smysl. V Georgii se sice rozděluje nejvyšší počet delegátů, vítězství v jediném státě však Gingrichovi příliš nepomůže.

V kampani dál pokračuje i čtvrtý z kandidátů Ron Paul, který je zatím bez vítězství.

Největší pozornost se už tradičně soustředila na stát Ohio, kde jde o nejvíc delegátů. A také se ukáže podpora kandidátů mezi voliči dělnických profesí, kteří v prezidentských volbách hrají při podpoře republikánských kandidátů rozhodující roli.

Kromě vítězství v jednotlivých státech bude pro kandidáty důležité, kolik delegátů získají v jednotlivých okrscích ve státech, kde se hlasy rozdělují poměrně. V Ohiu jde o 66 delegátů. Větší část z nich se rozděluje poměrně, takže jich hodně získá i Santorum.

Podle amerického publicisty Erika Besta tak stále není nic rozhodnuto a Romney zatím nemůže počítat s tím, že bude republikánským kandidátem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký publicista Erik Best na Rádiu Česko

„Romney nenašel způsob, jak komunikovat s voliči. Nebyl schopen přesvědčit konzervativní republikány, že umí obhájit zájmy strany. Santorum je v tomto ohledu velmi úspěšný,“ řekl Best a dodal, že pro republikány je nerozhodnutý souboj problémem.

„Je to problém i z hlediska peněz. Romney bude muset utrácet další peníze za kampaň místo toho, aby je investoval do souboje s Barackem Obamou.“

Best tvrdí, že je možné, že se strana nakonec dohodne, že žádný z těchto kandidátů není vhodný a vybere někoho jiného. Mluví se například o Jebu Bushovi, bratrovi bývalého prezidenta George Bushe.

Výsledky republikánských primárek po takzvaném volebním superúterý

Igor Maňour, Vít Pohanka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme