Americké tříštivé bomby zranily tisícovku obyčejných Iráčanů

Americké tříštivé bomby zabily nebo zranily v Iráku při invazi více než 1000 iráckých civilistů. Tvrdí to humanitární organizace Human Rights Watch. Na vině jsou nepřesné letecké zásahy amerických a britských jednotek a také tříštivé bomby. Američané statistiky o mrtvých Iráčanech oficiálně nevedou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nástup vojáků | Foto: Jiří Hošek

Zpráva Human Rights Watch uznává, že se Spojené státy snažily omezit civilní ztráty v průběhu invaze do Iráku a vyhnuly se bombardování mešit, škol a historických míst.

Použití tříštivých bomb, které explodují jako stovky malých výbušnin, způsobilo v době války smrt nebo zranění tisícovce lidí. Humanitární organizace poslala tým do 10 iráckých měst, kde zjistila, že tříštivé bomby byly použity v hustě osídlených oblastech. Až 90 procent iráckých civilistů zahynulo v důsledku použití tříštivých bomb v Bagdádu, Basře, Karbale, Nadžáfu a Hille.

Pentagon přiznává, že 16 procent tříštivých bomb neexplodovalo, kde mělo, a skončilo v domech nebo na polích, kde si hrály děti.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme