Americké úřady hledají ubytování pro tisíce lidí. Kvůli následkům Sandy

Ani týden po ničivé bouři Sandy se ještě život na východním pobřeží Spojených států nevrátil do starých kolejí. Bez proudu jsou stále statisíce lidí. Prezidentské volby a hlavně zima už přitom klepou na dveře. Několik desítek tisíc lidí má také problém s tím, kde najít nové ubytování. Jejich domy jsou buď zničené, nebo se nedají vytopit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstraňování škod v New Jersey

Odstraňování škod v New Jersey | Zdroj: Reuters

„Lidé žijí v domech, které jsou neobyvatelné. Bude to čím dál horší, až se ještě více ochladí a topení v nich nebude fungovat,“ prohlásil guvernér státu New York Andrew Cuomo.

„Pak budeme mít desetitisíce lidí, které budou potřebovat řešit svou bytovou situaci. Hledáme řešení jak krátkodobá, tak na delší dobu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O odstraňování následků řádění ničivého živlu mluvil Pavel Novák

O zajištění ubytování pro ty, kteří nemají své domy v dobrém stavu, hledají federální agentury volné byty a pokoje v hotelích. Pomoc slíbila ministryně vnitra Janet Napolitanová.

V nejpostiženějším státě New Jersey je stále bez proudu asi milion lidí. V soudením New Yorku asi 700 tisíc. Dnes v noci má přitom v této oblasti mrznout a přes den budou jen 4 stupně.

V New Yorku se dnes znovu otevřely školy a postupně čím dál více domácností má obnovenou dodávku elektrické energie. V metropoli je podle primátora Bloomberga bez obydlí zhruba 40 000 lidí. Lidé často nejsou ani pojištěni.

Horší situace je v Karibiku. Na Haiti bouře zničila úrodu a po záplavách tam hrozí epidemie cholery. Haitská vláda proto požádala o mezinárodní humanitární pomoc.

Řádění Sandy má vliv i na prezidentské volby

Volby se sice blíží, ale pro mnoho Američanů v oblastech postižených bouří Sandy nejsou to hlavní v jejich životě. Skoro 2 miliony lidí na východním pobřeží stále nemá elektřinu. Někteří také odešli daleko od domova, kde mají volební právo. Vázne také zásobování zasažených oblastí.

V New Yorku mají úřady udělat vše, co je v jejich silách, aby pomohly volebním komisím v zajištění hlasování. Ve státě New Jersey musela státní správa přijmout zvláštní opatření pro zajištění výkonu voličského práva.

Lidé, kteří se nemohou dostavit do svého okrsku, protože například před bouří odešli k příbuzným, mohou volit jako by byli v zahraničí a poslat své hlasy mailem nebo faxem.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme