Americké úřady uklidňují veřejnost. Šíření eboly v USA je nepravděpodobné

Americké úřady rozptylují obavy z možného šíření nemoci ebola ve Spojených státech. Bílý dům ujišťuje veřejnost, že místní zdravotnictví je schopné výskyt viru zvládnout. Úřady v Texasu připomínají, že kromě pacienta z Libérie nakaženého virem, se u nikoho příznaky onemocnění krvácivou horečkou neobjevily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký imunolog Anthony Fauci

Americký imunolog Anthony Fauci | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Americká vláda podle vysokých představitelů Bílého domu posílí opatření ve Spojených státech i kroky na pomoc postiženým zemím západní Afriky.

„Ebola je velmi nebezpečná nemoc s vysokou úmrtností, nepřenáší se snadno, virus se nešíří vzduchem jako chřipka nebo nachlazení, musíte se dostat do přímého kontaktu s tělními tekutinami nemocného nebo kontaminovanými předměty,“ připomněl přední americký imunolog Anthony Fauci, který považuje šíření viru vzhledem k dobrému stavu amerického zdravotnictví za nepravděpodobné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o výskytu viru eboly v USA zjišťovala Lenka Kabrhelová

O tom, že potvrzení prvního diagnostikovaného případu eboly neznamená nebezpečí epidemie ve Spojených státech, ujišťuje obyvatele i americká vláda. Podle poradkyně amerického prezidenta pro bezpečnost Lisy Monaco je zdravotnická infrastruktura připravená virus zvládnout.

Přinejmenším část americké veřejnosti, především v Texasu, kde se léčí pacient z Libérie, přesto sleduje vývoj s lehkou nervozitou. Kritikové poukazují na to, že nemocnice Thomase Erica Duncana neizolovala, když se s příznaky obrátil na lékaře poprvé, přestože uvedl, že přiletěl z Libérie.

Nemocnice ve Frankfurtu přijala dalšího Afričana nakaženého ebolou

Číst článek

Také nižší zdravotnický personál varoval, že na případné šíření není patřičně vyškolený.

Ministryně zdravotnictví Sylwia Burwellová zdůrazňuje, že součástí komplexních opatření, jejichž cílem je schopnost okamžité reakce zdravotníků, je vzdělávání, podávání přesných informací i osvěta.

Bezpečí zdravotníků

„Nebojím se, protože vím, že ebola není přenosná vzduchem. Pokud nejste v přímém kontaktu s nemocným, šance virus chytit je mizivá,“ říká Catherine Butlerová, zaměstnankyně nemocnice Howardovy univerzity ve Washingtonu. Právě tady je na izolaci další pacient, který nedávno přiletěl do Spojených států z Nigérie. Zatím má na nemoc podezření.

„Myslím, že nemocnice je schopná zajistit zdraví a bezpečí personálu i lidí v okolí. Nejsem vývojem nijak překvapená, přece jsme výskyt viru museli všichni dřív nebo později čekat vzhledem k tomu, jak lidé cestují,“ říká obyvatelka z nedalekého okolí Janet Jacksonová.

Spojené státy zatím nehodlají zpřísňovat opatření pro cestující z nejvíce postiženého regionu západní Afriky. Naopak do zemí, které bojují s ochromujícími důsledky rychle se šířícího viru, vysílají další pomoc. Americké ministerstvo obrany předtím potvrdilo, že do oblasti pošle až čtyři tisíce vojáků, což je téměř o tisíc víc, než se předpokládalo.

Ebola | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme