Americké vládě docházejí peníze. Hrozí uzavření úřadů

Americkým federálním úřadům hrozí uzavření. Prezident Obama a zástupci Kongresu nedokázali ani po dalším dnu jednání najít rozpočtový kompromis. Jestli ho nedosáhnou do dnešní půlnoci, bude muset asi 800 tisíc federálních zaměstnanců na neplacenou dovolenou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washingtonský Kapitol

Washingtonský Kapitol | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

„Vyjednavači obou hlavních politických stran v Kongresu a Bílého domu budou zase pracovat bez přestání celou noc,“ ujišťoval prezident Obama národ. Další kolo jednání prý sblížilo pozice všech zúčastněných, ale ne natolik, aby se dohodli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o hrozně uzavření amerických federálních úřadů od zpravodaje ČRo ve Spojených státech Víta Pohanky

Republikánští zákonodárci tak dál v televizních vystoupeních kritizují demokraty a Bílý dům, že nemají dostatečnou vůli začít řešit rostoucí zadlužení vlády. Demokraté a prezident Obama to republikánům oplácejí tvrzením, že požadují nepřijatelné škrty v oblastech, jako je zdravotnictví a ekologie.

„800 tisíc rodin, našich sousedů a přátel, kteří tvrdě pracují každý den, se tak může ocitnout ve velmi svízelné situaci,“ říká prezident Obama s odkazem na armádu federálních zaměstnanců, kteří se dnes o půlnoci mohou ocitnout na neplacené dovolené.

Pokud se politici ve Washingtonu nedohodnou, bude to znamenat například uzavření národních parků, zastavení vydávání pasů a jiných federálních dokumentů a potvrzení. Armáda, vězení, letová, celní a imigrační kontrola ale budou fungovat dál. I tak budou dopady dalekosáhlé, varuje prezident.

„Odrazí se to negativně na celé ekonomice,“ říká Barack Obama. Paradoxem je, že i když vládní zaměstnanci v případě uzavření úřadů nepracují a nedostávají výplatu, zvyšuje to v konečném důsledku náklady.

V době jejich neplaceného volna se totiž nevybírají pokuty a poplatky, zastaví se například i příjmy z turistického ruchu, které jsou v případě národních parků značné.

Americký prezident Barack Obama | Foto: Reuters

Po návratu do práce ale dostanou federální zaměstnanci tak jako tak zpětně mzdu za uplynulou dobu, stejně jako kdyby chodili do práce.

Naposledy nebyl rozpočet schválen v polovině 90. let, kdy se do sporu se Sněmovnou reprezentantů dostal prezident Bill Clinton. Carterovi a Reaganovi se to stalo v 70. a 80. letech celkem asi desetkrát.

„Ve Spojených státech neznají instituci rozpočtového provizoria, tak jak ji známe v České republice a podle zákona z 19. století nesmí federální vláda fungovat, pokud nemá rozpočet. Není to tedy výjimečná situace,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Demokraté a prezident Obama si myslí, že by se mohl opakovat scénář z roku 1995, kdy Clinton čelil republikánské většině ve Sněmovně reprezentantů. Republikánská většina nechtěla schválit rozpočet a federální úřady se zavřely na několik týdnů. Američani označili republikány za nelítostné a necitelné politiky. Díky tomu byl Clinton znovu zvolen v roce 1996.

Vít Pohanka, Michaela Vydrová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme