Úřady v Pensylvánii žádají zamítnutí Trumpovy žaloby na volby. Média již připsala Arizonu Bidenovi

Úřady v americké Pensylvánii požádaly soud, aby zamítl žalobu týmu prezidenta Donalda Trumpa kvůli údajným volebním podvodům. Ta se jednomu z rozhodujících států prezidentských voleb snaží zabránit, aby oficiálně potvrdil pro Trumpa nepříznivé výsledky. V pátek pak americká média informovala, že demokratický kandidát Joe Biden zvítězil i ve státě Arizona, čímž získal dalších 11 hlasů. Celkově by tak již měl mít 290 volitelů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáti na prezidenta Spojených států Joe Biden a Donald Trump | Foto: Carlos Barria, Jonathan Ernst | Zdroj: koláž iRozhlas.cz/Reuters

Právníci pensylvánského státního tajemníka a sedmi okresů prohlásili, že v žalobě nejsou důkazy. Okresy ji označily za útok na volby a volební práva voličů. V Pensylvánii průběžně vede nově zvolený prezident Joe Biden o více než 53 tisíc hlasů.

Prezidentské volby byly bezpečné, tvrdí američtí kybernetici. O falšování lístků nemají žádné důkazy

Číst článek

Podle odhadů je zatím sečteno 97 % pensylvánských hlasů. Projekce médií jako CNN, agentury AP nebo televize Fox News už ale vedou Bidena jako vítěze ve státě od soboty. Tím se kandidát přehoupl přes ke zvolení potřebný počet 270 volitelů.

Trumpův tým si v žalobě proti volbám v Pensylvánii stěžuje na to, že okresy volící převážně demokratického kandidáta údajně nepřipustily stranické pozorovatele ke sčítání poštovních hlasů. Taky prý nezákonně dovolily voličům opravit své neplatné korespondenční hlasy. Podle úřadů ale pozorovatelé u sčítání hlasů byli a opravy neplatných hlasů jsou povolené.

Joe Biden zvítězil i ve státě Arizona a dále tak upevnil podle amerických médií už jasné vítězství v prezidentských volbách, informovala o tom v pátek televize CNN a další velká americká média. Ziskem 11 volitelů za Arizonu má Biden už 290 volitelů, pro úřad prezidenta jich potřebuje 270.

Biden vyhrál v Arizoně jen těsně, asi o 0,3 procenta hlasů. Získal tak ale vítězství v tradiční baště republikánů, což se podle CNN podařilo demokratickému prezidentskému kandidátovi teprve podruhé za sedm desítek let. Naposledy tam z demokratů vyhrál Bill Clinton v roce 1996.

I přes podle amerických médií jasné Bidenovo vítězství prezident Donald Trump výsledky prezidentských voleb uznat odmítá a opakovaně napadá hodnověrnost hlasování. I v Arizoně tak Trumpův tým podal žalobu. Právní experti ale tvrdí, že stížnosti v podstatě nemají šanci na změnu volebního výsledku.

Dominik Tesár, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme