Americké zbraně proti Američanům?

Američané se v Afghanistánu mohou setkat zejména se dvěma špičkovými zbraněmi, a to protiletadlovou řízenou střelu odpalovanou z ramene STINGER a odstřelovačskou pušku BARRETT ráže 12,7 mm. Zatímco u PLŘS Stinger je pokračováním vývoje tohoto typu protiletadlových raket a nahradila méně účinné střely REDEYE z šedesátých let, odstřelovačská puška byla vyvinuta podle přání mudžahedínů, kteří požadovali protipancéřovou pěchotní zbraň s dalekým dosahem a odstřelovačskou kvalitou. Odstřelování totiž patří k tradičním válečnickým dovednostem afghánských horalů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruční protiletadlová střela Stinger je 1,5 metrů dlouhá, v průměru má 7 cm a při startu váží 5,7 kilogramů. Dostřel závisí na pohybu nepřátelského letounu ale udává se do 8 kilometrů. Zapalovač je nárazový i přibližovací a navádění infračervené. Systém je tak cilivý, že na "uzamčení cíle" není třeba přímého zaměření na trysku letounu, ale letadlo je vnímáno jako "teplejší" naž obloha za ním.

Střela se dodává v odpalovací trubici v kontejneru na jedno použití, který umožňuje dlouhodobé skladování. Před střelbou se trubice připne k odpalovacímu zařízení s identifikační anténou. Ke kompletu patří ještě baterie, které se nosí připojeny na opasku. (obr. viz galerie)

Sestavený raketomet váží 15,4 kg. Obsluhu tvoří dva vojáci z nichž jeden - velitel vyhledává cíle a druhý - střelec raketu nosí a odpaluje.

První úspěchy si rakety Stinger získaly v rukou britských výsadkářů při konflktu o Falklandy v roce 1982. Velké množství střel dostali afghánští bojovníci za svobodu během jejich dlouhé války proti sovětské okupaci a také v jejich rukou prokázaly velkou účinnost!

Odstřelovačská puška BARRETT vyvinutá, jak už bylo řečeno, přímo podle požadavků mudžahedínů, je vlastně hlaveň těžkého kulomatu M2 ráže 12,7milimetrů, upravená a uložená ve speciálním hliníkovém pouzdře s pružinami uvnitř k utluméní zpětného nárazu. Stejnou funkci má i výkonná úsťová brzda, která odvádí prachové plyny do stran.

Zbraň je opatřena výklopnou dvounožkou, zaměřovacím dalekohledem a je 1, 45 m dlouhá a váží 14, 8 kg. Dá se jednoduše rozložit na několik dílů, takže tříčlenný střelecký tým vypálí několik ran, zbraň bleskově rozloží a přesune se na jiné místo.(obr.viz galerie)

Je také ve výzbroji americké armády a námořní pěchoty. Za války v Perském zálivu byl potvrzen smrtící účinek na vzdálenost 1,8 kilometru. Dynamický účinek střely může i na větší vzdálennost prorážet nepancéřovaná vozidla a nechráněné objekty a způsobovat zranění:

Vlastimil Hankus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme