Americké zbraně proti Američanům?

Američané se v Afghanistánu mohou setkat zejména se dvěma špičkovými zbraněmi, a to protiletadlovou řízenou střelu odpalovanou z ramene STINGER a odstřelovačskou pušku BARRETT ráže 12,7 mm. Zatímco u PLŘS Stinger je pokračováním vývoje tohoto typu protiletadlových raket a nahradila méně účinné střely REDEYE z šedesátých let, odstřelovačská puška byla vyvinuta podle přání mudžahedínů, kteří požadovali protipancéřovou pěchotní zbraň s dalekým dosahem a odstřelovačskou kvalitou. Odstřelování totiž patří k tradičním válečnickým dovednostem afghánských horalů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruční protiletadlová střela Stinger je 1,5 metrů dlouhá, v průměru má 7 cm a při startu váží 5,7 kilogramů. Dostřel závisí na pohybu nepřátelského letounu ale udává se do 8 kilometrů. Zapalovač je nárazový i přibližovací a navádění infračervené. Systém je tak cilivý, že na "uzamčení cíle" není třeba přímého zaměření na trysku letounu, ale letadlo je vnímáno jako "teplejší" naž obloha za ním.

Střela se dodává v odpalovací trubici v kontejneru na jedno použití, který umožňuje dlouhodobé skladování. Před střelbou se trubice připne k odpalovacímu zařízení s identifikační anténou. Ke kompletu patří ještě baterie, které se nosí připojeny na opasku. (obr. viz galerie)

Sestavený raketomet váží 15,4 kg. Obsluhu tvoří dva vojáci z nichž jeden - velitel vyhledává cíle a druhý - střelec raketu nosí a odpaluje.

První úspěchy si rakety Stinger získaly v rukou britských výsadkářů při konflktu o Falklandy v roce 1982. Velké množství střel dostali afghánští bojovníci za svobodu během jejich dlouhé války proti sovětské okupaci a také v jejich rukou prokázaly velkou účinnost!

Odstřelovačská puška BARRETT vyvinutá, jak už bylo řečeno, přímo podle požadavků mudžahedínů, je vlastně hlaveň těžkého kulomatu M2 ráže 12,7milimetrů, upravená a uložená ve speciálním hliníkovém pouzdře s pružinami uvnitř k utluméní zpětného nárazu. Stejnou funkci má i výkonná úsťová brzda, která odvádí prachové plyny do stran.

Zbraň je opatřena výklopnou dvounožkou, zaměřovacím dalekohledem a je 1, 45 m dlouhá a váží 14, 8 kg. Dá se jednoduše rozložit na několik dílů, takže tříčlenný střelecký tým vypálí několik ran, zbraň bleskově rozloží a přesune se na jiné místo.(obr.viz galerie)

Je také ve výzbroji americké armády a námořní pěchoty. Za války v Perském zálivu byl potvrzen smrtící účinek na vzdálenost 1,8 kilometru. Dynamický účinek střely může i na větší vzdálennost prorážet nepancéřovaná vozidla a nechráněné objekty a způsobovat zranění:

Vlastimil Hankus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme