Amerického investora Calveyho poslal moskevský soud do vazby. Měl ukrást 2,5 miliardy rublů

Moskevský soud v sobotu poslal na dva měsíce do vyšetřovací vazby šéfa investičního fondu Baring Vostok, Američana Michaela Calveyho. Soudce Artur Karpov prohlásil, že Calvey je obviněn ze závažného zločinu a mohl by se pokusit uprchnout, uvedla agentura Reuters.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevský soud v sobotu poslal do vyšetřovací vazby šéfa investičního fondu Baring Vostok, Američana Michaela Calveyho | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Calvey, který má ve vazbě setrvat přinejmenším do 13. dubna, je podle ruské redakce BBC šestým uvězněným v tomto případu, který ruské úřady označují za podvod ve zvlášť velkém rozsahu. Američanovi obhájci prohlásili, že se proti rozhodnutí soudu odvolají.

Podle vyšetřovatelů se šest obviněných podílelo na ukradení 2,5 miliardy rublů (asi 850 milionu korun) z banky Vostočnyj. V té má Baring Vostok podíl 52 procent. Jeden z obviněných, bývalý šéf banky Alexej Kordičov, přiznal vinu a spolupracuje s vyšetřovateli, kterým podle svého advokáta objasnil, jakým způsobem byly peníze z banky vyvedeny.

Ovládnutí banky

Případ otevřela tajná služba FSB. V pozadí je podle deníku Kommersant spor fondu o ovládnutí banky s podnikatelem Arťomem Avetisjanem, vlastnícím momentálně 32 procent akcií banky, ale má opci na kontrolní balík.

Ruská policie zadržela amerického manažera Calveyho, podezírá ho z krádeže 2,5 miliardy rublů

Číst článek

Sám Calvey ještě v pátek u soudu obvinil své oponenty v bance ze lživého udání a z machinací s akciemi, které jsou předmětem sporu u soudů v Británii a na Kypru.

‚Spořádaný a poctivý člověk‘

Za amerického investora se postavil šéf největší ruské banky, státní spořitelny Sberbank German Gref jako za „spořádaného a poctivého člověka“, ombudsman ruských podnikatelů Boris Titov či ředitel Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev, který se nabídl za Calveyho zaručit.

Ekonom Sergej Vasiljev označil uvěznění Calveyho za ostudu „celého finančního a investičního trhu v Rusku“. Američan podle něj investoval výlučně v Rusku a výlučně do soukromých společností, které nebyly nijak spjaty se státem. „Ale když sám nejdeš ke státu, stát přijde k tobě,“ poznamenal na facebooku v narážce na agenty tajné služby.

Calvey založil investiční fond Baring Vostok v roce 1994 a přežil s ním i krach ruských státních financí v roce 1998.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme