Při výbuchu auta OBSE na východě Ukrajiny zemřel pozorovatel. Českého řidiče exploze zranila

Po výbuchu u hlídkového vozu pozorovatelské mise OBSE na východně Ukrajině je zraněný také jeden Čech. Potvrdilo to ministerstvo zahraničí. Vůz najel na minu a exploze zabila jednoho z členů mise. Podle agentury DPA to byl americký lékař. Zraněná je také německá pozorovatelka. Incident se stal v oblasti, kterou mají pod kontrolou proruští povstalci. Kdo je za něj zodpovědný, ale zatím není jasné.

Kyjev/Moskva (Aktualizováno: 17:15 23. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník se svým psem na Donbasu | Zdroj: Reuters

"Český občan, který byl v automobilu jako pozorovatel, by měl být v pořádku. Byl převezen do nemocnice, ale neměl by mít žádné vážnější zranění," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Mise OBSE na Ukrajině potvrdila, že na východě země, kontrolovaném proruskými separatisty, najelo pancéřované terénní auto na minu. Jeden člověk zahynul a dva byli podle OBSE zraněni. V případě smrti ale není jasné, odkud pozorovatel pocházel. Podle jedněch zdrojů to byl Američan, podle jiných Brit.

Předák samozvané Luhanské lidové republiky Igor Plotnickij vyslovil soustrast pozůstalým a upozornil, že mise OBSE by měla své cesty koordinovat s vedením republiky. Podle Plotnického se auta OBSE odchýlila od naplánované trasy. Minu mohli na cestě nastražit jak sami separatisté, tak ukrajinské síly.

Členy monitorovací mise v Donbasu jsou neozbrojení civilisté a zástupci členských států OBSE. Úřadovny mise jsou v Luhansku a Doněcku ovládaných proruskými radikály, hlavní sídlo má mise v Kyjevě. Tým kontrolorů, vytvořený v roce 2014, má asi 800 příslušníků z více než 40 členských zemí OBSE včetně České republiky.

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz, jehož země OBSE letos předsedá, vyzval k pečlivému vyšetření incidentu. Podobně se na svém twitterovém účtu vyjádřil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Martin Dorazín, Lukáš Matoška, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme