Americko-čínský summit nepřinesl průlom v bezpečnostních otázkách

Na americko-čínském summitu ve Washingtonu podle všeho nedošlo k posunu v bezpečnostních otázkách. Prezident Chu Ťin-tchao na jednání s prezidentem Georgem Bushem pouze přislíbil, že Peking pomůže s diplomacií kolem jaderných programů Íránu a Severní Koreje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chu Ťin-tchao a  George Bush

Chu Ťin-tchao a George Bush | Zdroj: ČTK

George Bush diplomaticky potvrdil, že obě země mají rozdílné postoje k Íránu a Severní Koreji. Prezident Chu na summitu nepřislíbil, že by Čína v Radě bezpečnosti OSN hlasovala pro sankce vůči Íránu. Omezil se na obecné prohlášení o nutnosti diplomatických kroků k tomu, aby Írán nevyráběl jaderné zbraně. Stejně obecně mluvil o demokratizaci v Číně, když na něm prezident Bush požadoval propuštění dalších politických vězňů.

Američtí pozorovatelé a média tak většinou uvádějí jako jediné konkrétní výsledky summitu dílčí kroky Číny ke zmírnění amerického deficitu ve vzájemném obchodu.

Omluva za icident

Americký prezident George Bush vyjádřil osobní politování čínskému prezidentu Chu Ťin-tchaovi za protestní incident, který narušil propracovanou úvodní ceremonii v Bílém domě. Čínský prezident omluvu přijal a už se o věci v dalších rozhovorech nezmínil. Uvítací ceremonii za přítomnosti novinářů a kamer narušila žena, která při úvodních prohlášeních obou prezidentů vykřikla, aby se Bush zasadil o zastavení perzekuce sekty Fa-lun-kung. Ta je v Číně zakázaná. Na adresu čínského prezidenta vykřikla, že jeho dny jsou sečteny. Ochranka ženu násilím vyvedla.

Bush se o incidentu zmínil, když s Chuem začali jednání v Oválné pracovně. "Prostě řekl, že to bylo nešťastné a lituje, že se to stalo," uvedl Dennis Wilder, úřadující ředitel asijského oddělení Rady národní bezpečnosti. Wilder dodal, že Chu byl nad věcí a omluvu přijal. Poté se oba prezidenti pustili do rozhovorů a během několikahodinových jednání se k věci nevrátili. Bush a Chu seděli při honosném pracovním obědě vedle sebe, což byl odklon od tradičních protokolárních zvyklostí nařizujících jim sedět každý u jiného stolu.

Čínské úřady přerušily přímé televizní vysílání, když ke zmiňovanému incidentu došlo. Stanice CNN International uvedla, že její signál do Číny byl dvakrát přerušen. Poprvé, když žena křičela, a podruhé, když stanice o incidentu informovala. Přerušeny byly údajně i signály dalších stanic, například BBC či Phoenix Satellite Television. Oficiální čínská média se o incidentu nijak nezmínila; státní televize a agentura Nová Čína pouze uvedly, že se Chuovi dostalo u Bushe slavnostního přijetí.

Milan Kopp, Alexandr Pícha, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme