Americkou armádu opustí v příštích dvou letech desítky tisíc vojáků

Americkou armádu čekají dramatické škrty. Během příštích dvou let ji opustí až 40 tisíc vojáků a na 17 tisíc civilních zaměstnanců. Počet aktivních členů armády by tak měl klesnout na 450 tisíc, což je vůbec nejnižší počet od roku 1940.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký vojenský konvoj je už v Česku

Americký vojenský konvoj je už v Česku | Foto: Filip Jandourek

Pro srovnání – v roce 2012, tedy během vrcholících bojů v Afghánistánu a Iráku, čítala americká armáda 570 tisíc vojáků.

Kterých konkrétních jednotek a útvarů by se škrty měly týkat, ohlásí ministerstvo obrany zítra. Přesto nejde o velké překvapení.

Snižování stavu vojáků oznámil Pentagon už v únoru, kdy tehdejší ministr Chuck Hagel zveřejnil rozpočet úřadu na rok 2015. A ještě o rok dříve figurovaly škrty v návrhu na čtyřletý finanční výhled armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americkou armádu opustí v příštích dvou letech desítky tisíc vojáků. Proč, vysvětlila zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Jde o důsledek skutečnosti, že americké vojsko musí po letech drahých válek šetřit. Ve výhledu deseti let by se mělo jednat až o 100 miliard dolarů.

Zejména ze strany konzervativních politiků a komentátorů vyvolaly plány Pentagonu velice rozhořčené reakce. Podle mnohých je nesmysl snižovat stavy armády ve chvíli, kdy roste napětí ve východní Evropě i na Blízkém východě.

Například republikánský senátor Dan Sullivan z Aljašky se nechal slyšet, že ví o jedné osobě, která si bude plán určitě velmi pochvalovat. Na mysli měl ruského prezidenta Vladimira Putina.

Mnozí republikáni nejsou spokojeni ani s pondělním oznámením prezidenta Baracka Obamy, který při návštěvě Pentagonu potvrdil, že jeho administrativa neplánuje vysílat další jednotky do oblastí pokračujících konfliktů.

V současné chvíli je v Iráku 3500 amerických vojáků – ke značné nespokojenosti těch, kdo označují odpověď Washingtonu na postup Islámského státu za vlažnou. V Afghánistánu zůstává 10 tisíc vojáků.

Další američtí vojáci se podílejí na výcviku syrských povstalců proti bojovníkům Islámského státu, není jich ale mnoho. Příslušníci americké armády působí také v Evropě. Škrty by se měly dotknout rovněž zámořských postů.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme