Americkou Oklahomu opět zasáhla tornáda, zabila nejméně pět lidí

Americkou Oklahomu po necelých dvou týdnech znovu zasáhla tornáda. Přes okolí Oklahoma City se přehnala tři a zabila nejméně pět lidi. Nemocnice také ošetřily přes 40 zraněných, několik z nich je v kritickém stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tornáda převracela osobní i nákladní auta na dálnicích | Zdroj: Reuters

Podle svědků tornádo převracelo na dálnici kamiony a vzduchem létaly i balíky sena. Spousta řidičů také uvízla na silnicích kvůli uzavírkám nebo v záplavách.

Mezi oběťmi byla i žena s malým dítětem, jejíž vůz zachytil vzdušný vír na dálnici jen kousek za Oklahoma City.

Jak televizi CNN řekl policejní mluvčí Jay Burnett, někteří lidé se snažili před tornády uprchnout, přesto bylo na silnicích víc lidí, než úřady očekávaly.

„Pokud jste vyrostli v Oklahomě nebo jste tam nějakou dobu žili, tak víte, že když se žene bouře, rozhodně nesmíte být v autě. Když se blíží tornádo, je to jedno z nejhorších míst, kde se můžete ocitnout,“ zdůraznil mluvčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oklahomu po necelých dvou týdnech znovu zasáhla tornáda. Situaci sleduje redaktorka Karolína Rezková

Bez elektřiny zůstalo v oblasti na170 tisíc lidí. Podle odborníků se teď špatné počasí má přesunout do sousedních států Illinois a Missouri. Oklahomě ale dál hrozí záplavy, které s sebou nesou přívalové deště.

Žádné z posledních tornád sice nedosáhlo takové síly jako na předměstí Moore před dvěma týdny, po tamní katastrofě, která má na svědomí 24 životů, je ale veřejnost vůči této hrozbě citlivější.

I menší tornáda s oběťmi a škodami, které jsou v této části Ameriky v jiných letech považované za normální, přitahují teď větší pozornost než jindy.

Podle údajů amerických meteorologů v roce 2011 zemřelo při tornádech celkem 553 lidí, letos zatím jenom 35. Hlavní tornádová sezóna už je přitom v polovině.

Tornádo - schéma vzniku | Foto: ČTK

Vít Pohanka, Martin Hromádka, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme