Americkou předvolební kampaní hýbe debata o rtěnce a praseti

V Americe mají rčení, že i když nalíčíte prase rtěnkou, zůstává pořád prasetem. V tomto týdnu ho použil demokratický kandidát na prezidenta Barack Obama a hned byl oheň na střeše. Mnohé republikánky ho obvinily z urážky jejich kandidátky na viceprezidentku Sarah Palinové a sexismu - vysvětluje zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John MCain, Sarah Palinová | Foto: ČTK

Začalo to už vlastně minulý týden na republikánském sjezdu v Minnesotě. Sarah Palinová tam zažertovala, že jediný rozdíl mezi hokejovou mámou jako je ona a pitbulem, je rtěnka. Chtěla samozřejmě říct, že jako politička se umí do oponenta zakousnout a nepustit ho, stejně jako pes zmíněné rasy. Rozesmála tím publikum a sklidila potlesk.

Demokratický kandidát Obama pak v úterý napadl upřímnost svého soka republikána McCaina prosazovat změny v ekonomice. Poukazoval na to, že republikáni jsou u moci už 8 let a zpochybňoval, že by mohli přijít s něčím novým. Mimo jiné řekl: "Můžete prase nalíčit rtěnkou a pořád bude prasetem!"

To je sice poměrně běžný obrat, ale v tomto kontextu vyvolal vlnu rozhořčených protestů především ze strany stoupenkyň republikánské strany, podle kterých tímto výrokem urazil Obama Sarah Palinovou.

Oleje do ohně přilil republikánský kandidát na prezidenta John McCain - chce omluvu: "Všichni víme, o čem senátor Obama mluvil a doufám, že své prohlášení odvolá," vyzval ho oficiálně k omluvě John McCain. Za několik hodin už ale v televizích běžel záznam jednoho z McCainových dřívějších proslovů.

I on v něm přirovnal jeden z demokratických návrhů k praseti nalíčenému rtěnkou. Tedy i on - říkají Obamovi stoupenci - tento výraz používá a jeho žádost o omluvu je absurdní. Debata na toto téma v amerických médiích běží už druhý den.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme