Americkou předvolební kampaní hýbe debata o rtěnce a praseti

V Americe mají rčení, že i když nalíčíte prase rtěnkou, zůstává pořád prasetem. V tomto týdnu ho použil demokratický kandidát na prezidenta Barack Obama a hned byl oheň na střeše. Mnohé republikánky ho obvinily z urážky jejich kandidátky na viceprezidentku Sarah Palinové a sexismu - vysvětluje zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John MCain, Sarah Palinová | Zdroj: ČTK

Začalo to už vlastně minulý týden na republikánském sjezdu v Minnesotě. Sarah Palinová tam zažertovala, že jediný rozdíl mezi hokejovou mámou jako je ona a pitbulem, je rtěnka. Chtěla samozřejmě říct, že jako politička se umí do oponenta zakousnout a nepustit ho, stejně jako pes zmíněné rasy. Rozesmála tím publikum a sklidila potlesk.

Demokratický kandidát Obama pak v úterý napadl upřímnost svého soka republikána McCaina prosazovat změny v ekonomice. Poukazoval na to, že republikáni jsou u moci už 8 let a zpochybňoval, že by mohli přijít s něčím novým. Mimo jiné řekl: "Můžete prase nalíčit rtěnkou a pořád bude prasetem!"

To je sice poměrně běžný obrat, ale v tomto kontextu vyvolal vlnu rozhořčených protestů především ze strany stoupenkyň republikánské strany, podle kterých tímto výrokem urazil Obama Sarah Palinovou.

Oleje do ohně přilil republikánský kandidát na prezidenta John McCain - chce omluvu: "Všichni víme, o čem senátor Obama mluvil a doufám, že své prohlášení odvolá," vyzval ho oficiálně k omluvě John McCain. Za několik hodin už ale v televizích běžel záznam jednoho z McCainových dřívějších proslovů.

I on v něm přirovnal jeden z demokratických návrhů k praseti nalíčenému rtěnkou. Tedy i on - říkají Obamovi stoupenci - tento výraz používá a jeho žádost o omluvu je absurdní. Debata na toto téma v amerických médiích běží už druhý den.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme