Americkou základnu v Kandaháru přepadli neznámí útočníci

Americkou základnu u afghánského Kandaháru ostřelovali dosud neznámí útočníci. Uprchli, aniž by někoho z Američanů zranili. Na místo, odkud střelba přicházela, byly vyslány vrtulníky Apache. Mluvčí ústředního velení americké armády major Ralph Mills označil útok jako velmi neúčinný. Identita útočníků nadále není známá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký voják | Foto: ČTK/AP

Jak informuje spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, američané zahájili odvetnou palbu z ručních zbraní a minometů, ale útočníky se zadržet nepodařilo. Při prohlídce okolí bylo zatčeno sedm Afghánců, ale vzápětí se ukázalo, že jde o vojáky z ozbrojených paštunských kmenů, které americkou základnu ochraňují. Proto byli ještě v noci propuštěni.

Vedení provincie Kandahár v minulých dnech opakovaně prohlašovalo, že v oblasti je klid a guvernátor města Guara Širzáí se jako první z lokálních vůdců otevřeně a oficiálně postavil proti rozmístění mezinárodních mírových jednotek ve své provincii.

Řekl dokonce, že Kandahár bude prvním městem v Afghánistánu, kde bude zrušen zákaz nočního vycházení. Přitom Kandahár, a ne hlavní město Kábul, byl základnou hnutí Taliban a dodnes tam fundamentalisté mají nejvíce příznivců. V oblasti se může podle některých afghánských velitelů skrývat i vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar a jeho ozbrojené jednotky.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme