Americký a čínský prezident debatovali o KLDR i webových útocích

Spojené státy a Čína odmítají tolerovat jaderný program Severní Koreje. Na dvoudenním summitu v Kalifornii se na tom shodli americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea Raketa | Zdroj: Reuters

Obě velmoci budou také bojovat proti klimatickým změnám. Obama se ale soustředil hlavně na problém webových útoků zaměřených na vojenská a průmyslová tajemství. Hackeři jsou podle něj právě z Číny.

Stanovisko zveřejnil americký bezpečnostní poradce Tom Donilon.

„Prezident se tímto problémem během summitu zabýval a vyzval Čínskou vládu, aby začala kybernetické útoky na americký majetek aktivně řešit,“ řekl poradce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z jihovýchodní Asie se přihlásila zpravodajka Kateřina Procházková

„Pokud chceme s Čínou rozvíjet ekonomické vztahy, musí tyto přesně cílené krádeže duševního vlastnictví přestat. V opačném případě nemůžeme využívat celý potenciál naší vzájemné spolupráce,“ doplnil Donilon.

Dvoudenní americko-čínský summit v kalifornském Sunnylands estate probíhal podle přítomných ve velmi uvolněné atmosféře.

Američtí činitelé doufali, že právě méně oficialit povede k větší otevřenosti při jednání o závažných otázkách, jako jsou ekonomické vztahy, útoky čínských hackerů, nebo jaderný program Severní Koreje.

Jak ale poznamenala agentura Reuters, nic i přes úsměvy obou politiků neukazuje na to, že by nastal nějaký zásadní průlom v tématech.

Jediným úspěchem setkání je tak ve skutečnosti jen dohoda o boji s klimatickými změnami.

Kateřina Procházková, Marie Machytková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme