Americký agent si stáhl data z pracovního na osobní počítač. Umožnil tak útok ruským hackerům

Ruští hackeři podle deníku Wall Street Journal odcizili citlivá data amerických tajných služeb. Podle deníku případ Američanům pomohl poodhalit, jak Moskvou řízení počítačoví experti využívají antivirové programy ruské společnosti Kaspersky Lab.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo antivirové společnosti Kaspersky Lab na sídle v Moskvě | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Ruští hackeři využili toho, že jeden spolupracovník americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) si některé soubory stáhl z pracovního počítače na svůj osobní. Na něm pak používal antivirový program zmíněné firmy Kaspersky Lab.

Hackeři napadli ukrajinské úřady, ruskou ropnou společnosti i firmy v západní Evropě

Číst článek

A právě přes něj ruští hackeři podle deníku zjistili, že Američan má data NSA. Nutno dodat, že firma popírá, že by o něčem takovém věděla, a komentovat to odmítla i NSA.

Hackeři měli získat informace o tom, jak NSA brání své sítě před útoky zvenčí, ale zároveň i o tom, jak americká bezpečnostní agentura sama proniká do zahraničních počítačů a jak je využívá k vlastním špionážním aktivitám. Ukradená data přitom obsahovala informace, jaký software k tomu NSA využívá, i samotný programový kód.

Krádež se stala už před dvěma lety, americké tajné služby ale ztrátu dat odhalily až letos na jaře. To může souviset s tím, že americká administrativa o několik měsíců později - letos v září - svým bezpečnostním agenturám jako CIA, FBI nebo NSA a jejich pracovníkům zakázala používat software ruské firmy Kaspersky Lab.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme