Americký bezpilotní letoun znovu útočil v Pákistánu

Asi deset lidí zabil útok amerického bezpilotního letadla na severozápadě Pákistánu. Je to už druhý nálet za posledních 24 hodin. Útoky bezpilotních letadel jsou přitom zdrojem napětí v americko-pákistánských vztazích. Za rok se jich uskuteční kolem šedesáti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model bezpilotního letounu RQ-170 | Foto: © TruthDowser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 & GFDL

Bezpilotní letoun vypálil dvě střely na dům vzdálený asi 25 kilometrů od správního střediska Severního Vazíristánu Míran Šáhu. V domě se měli skrývat bojovníci Al-Káidy.

Oblast při hranicích s Afghánistánem je podle Američanů útočištěm ozbrojenců, kteří podnikají útoky proto silám NATO. Území je navíc pro Američany klíčové kvůli transportu vojenského materiálu do Afghánistánu.

Pákistán považuje americké útoky za porušení územní suverenity. Dokud neskončí, zásobovací trasu do Afghánistánu neotevřou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O incidentu informoval v Odpoledním Radiožurnálu Jaromír Marek ze zahraniční redakce

Přepravu pozastavil Pákistán po loňském incidentu, kdy Američané omylem zabili 20 pákistánských vojáků.

Pokud se zásobovací cesta do Afghánistánu neotevře, může to znamenat problém při případném odchodu vojáků ze země a transportu materiálu.

V současné době požadují Pákistánci za každé auto, které cestou projede, 5 tisíc dolarů. Na to Američané nechtějí přistoupit.

Jaromír Marek, Jan Prokeš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme