Americký diplomat zadržovaný v Pákistánu spolupracoval se CIA

Pákistánci zadržují spolupracovníka CIA obviněného z dvojnásobné vraždy. Za propuštění Raymonda Davise, který měl v Pákistánu diplomatický status, se zasazoval i prezident Barack Obama. Jeho případ zhoršil vztahy mezi americkými a pákistánskými bezpečnostními službami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánský parlament | Foto: Martin Dorazín

Šestatřicetiletý Raymond Davis pracoval podle Američanů jako technicko-administrativní pracovník pro velvyslanectví v Islamabádu.

Koncem ledna zastřelil bývalý příslušník speciálních jednotek v centru pákistánského města Lahore dva muže, kteří se ho údajně snažili pod pohrůžkou střelby oloupit, když zastavil na rušné křižovatce.

Americká vláda trvala na tom, že je diplomat, vztahuje se na něj imunita a měl by být vydaný do Spojených států. Skutečnost, že pracoval pro CIA se snažili Američané utajit. O víkendu ale informaci zveřejnil britský list Guardian a potvrdily ji i některá americká média.

Incident vážně poznamenal vztahy mezi americkou CIA a pákistánskou tajnou službou, se kterou přitom Američané potřebují nutně spolupracovat v boji proti muslimským radikálům.

Vít Pohanka, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme