Americký fotograf byl v Jemenu zabit během akce na jeho záchranu

Americký fotograf Luke Somers, zajatý radikály z teroristické sítě Al-Káida, byl zabit během operace na jeho záchranu v Jemenu. S odvoláním na vysokého činitele z prezidentského úřadu v Saná to uvedla agentura Reuters. Operaci s cílem osvobodit rukojmího dnes podnikly americké a jemenské síly, které zaútočily na dvě základny islamistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký fotograf Luke Somers byl zabit v Jemenu během operace na jeho záchranu | Zdroj: ČTK

Potvrdila se tak informace Somersovy sestry Lucy, která agentuře AP řekla, že se o bratrově smrti při dnešní nezdařené záchranné operaci dozvěděla od agentů FBI.

Provedení akce s cílem osvobodit Somerse potvrdil agentuře Reuters i vysoký zdroj z doprovodu amerického ministra obrany Chucka Hagela, který dnes přicestoval do Kábulu. Nebyl ale schopen uvést žádné podrobnosti o jejím průběhu a výsledku.

Americké a jemenské síly provedly útok na dvě základny radikálních islamistů z jemenské odnože Al-Káidy na jihovýchodě země. Deset bojovníků z řad radikálů při ní bylo zabito, potvrdilo jemenské ministerstvo vnitra americké stanici NBC.

Záchranná operace se odehrála v regionu Núsab v provincii Šabva, která je jednou z hlavních bašt jemenských extremistů. Tamní bezpečnostní i kmenové zdroje uvedly, že v dané oblasti zaútočil ráno zřejmě americký bezpilotní letoun, byl zaznamenán vzdušný výsadek vojáků neznámé národnosti a následná střelba.

AQAP patří k nejobávanějším odnožím Al-Káidy. Působí hlavně na jihu Jemenu, avšak s rostoucím vlivem šíitů se přesouvá i do severnějších oblastí, které začaly letos obsazovat šíitské kmeny.

Dnešní operace následovala poté, co jemenská odnož Al-Káidy AQAP ve čtvrtek pohrozila, že Somerse zabije, pokud Spojené státy do tří dnů nesplní její podmínky. Ty ale nejsou nikde specifikovány. Na zveřejněném videu se jen hovoří o zločinech spáchaných údajně Američany v muslimském světě.

Americké ministerstvo obrany rovněž ve čtvrtek přiznalo, že se americké síly pokusily osvobodit Somerse už koncem listopadu. Při zásahu na úkryt Al-Káidy v pouštní oblasti u hranic se Saúdskou Arábií bylo osvobozeno devět zajatců, několik Jemenců, jeden Saúdský Arab a jeden Etiopan.

Jak se ale ukázalo, byli Somers, britský zajatec radikálů a čtyři další rukojmí pár dnů před akcí přemístěni jinam, uvedl v prohlášení mluvčí Pentagonu John Kirby.

ČTK, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme