Americký generál poradil Obamovi, aby pokračoval ve stavbě protiraketového štítu

Spojené státy by měly pokračovat v budování obranného štítu v Česku a Polsku. Příštímu prezidentovi USA Baracku Obamovi to vzkázal šéf americké Protiraketové agentury Henry Obering.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký protiraketový radar

americký protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Henry Obering brzy z čela protiraketové agentury odejde, stejně jako prezident George Bush opustí Bílý dům. Tím by ale protiraketová obrana neměla skončit.

Obering potvrdil, že řada lidí kolem příštího amerického prezidenta o smyslu obranného štítu pochybuje. Mají ale staré informace, podle Oberinga totiž za posledních deset let pokročila protiraketová obrana výrazně dopředu.

"Nejen, že jsme schopni trefit kulku jinou kulkou, ale dokonce si můžeme vybrat, kterou část kulky zasáhneme", přiblížil Obering akceschopnost celého systému. Barack Obama během předvolební kampaně řekl, že obranný štít podpoří jen tehdy, pokud se ukáže jako plně funkční.

Štít má USA i jejich spojence chránit před raketovým útokem například ze Severní Koreje nebo Íránu. Právě Íránci včera údajně vyzkoušeli nový typ rakety země-země.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme