Americký Halloween přináší záplavu dýní a diskusi o ochraně dětí

O víkendu jsme přešli na zimní čas a byly u nás dušičky, což je definitivní známka toho, že je léto pryč. V anglosaském světě zvěstuje blížící se zimu strašidelný Halloween, který už s globalizací proniká i k nám. My se teď ale podíváme tam, kde by mělo strašit nejvíc, a to do Ameriky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dýně nemohou o Halloweenu chybět | Foto: Miroslav Konvalina

Halloween pozná v Americe každý podle záplavy dýní a strašidel. Všude podél silnic na venkově, ale i ve městech jsou na prodej hromady oranžových dýní a různých duchů a strašidelných figurek i velkých nafukovacích monster. Místy je to trochu komerční záležitost, obchodníci tu mají i Halloweenové akce a slevy, ale lidi tento svátek dodržují rádi. Strašidelné dýně tak mají na zahradách, před domky, na balkónech, ale i na dveřích na chodbách větších obytných domů.

Spojené státy jsou ale hodně rozmanité, žije tu řada kultur a národností. Třeba na americkém jihozápadě na Halloween místy vůbec nenarazíte. Tento původně keltský svátek se drží nejvíc na severovýchodě a hlavně tam, kde jsou Američané anglického nebo evropského původu. Hispánci z Mexika a latinos Halloween skoro nedrží. Hlavně na jihu Spojených států jsou tak celé oblasti bez duchů a strašidel. Také Indiáni mají pochopitelně duchy jiné a jinde. Skoro by se dalo říct, že se tady Číňané, Indové a další Američané neanglosaského původu opičí méně než my v Evropě.

Většina Američanů evropského původu ale bere kouzelnou tradici Halloweenu patřičně vážně. Děti se převlečou do nejrůznějších strašidelných masek a chodí od domu k domu, aby vykoledovaly co nejvíce sladkostí, ovoce a další malé dárky. Scházejí se také příbuzní a známí.

Novinkou jsou v Americe také nejpřísnější opatření na ochranu dětí. Malí koledníci totiž často přicházejí do styku s neznámými dospělými a od nich jim pochopitelně může hrozit i něco špatného. V Tennessee, Marylandu, Ohiu a v dalších amerických státech proto vydali přísná opatření hlavně vůči lidem, kteří se dopustili něčeho špatného na dětech. Lidé, kteří třeba mají na svědomí sexuální zneužití dítěte, mají zákaz zúčastňovat se Halloweenových akcí s dětmi. Dokonce, i když jsou doma, nesmějí malým koledníkům otevřít.

Na mnoha místech se toto opatření kontroluje. Někteří právníci to sice označují za omezování svobody pro své klienty, ale do větších sporů nejdou, protože ochrana dětí je v Americe na prvním místě. A Halloween je přece hlavně jejich svátek.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme