Americký klan Kennedyů chce vyslat posilu do Senátu

Do Senátu Spojených států amerických míří zástupkyně rodiny Kennedyů. Právnička Caroline Kennedyová má zájem nastoupit do horní komory amerického parlamentu po manželce bývalého prezidenta Hillary Clintonové. Ta byla nominovaná nastupujícím prezidentem Barackem Obamou na ministryni zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb J. F. Kennedyho

Pohřeb J. F. Kennedyho | Foto: www.geocities.com

Klan Kennedyů tedy pokračuje v tradici. Jeho osudy jsou s politikou neodmyslitelně spojené a Caroline Kennedyová to nyní potvrzuje.

Do paměti milionů Američanů se zapsala před 45 lety. Jako šestiletá holčička stála po boku mamince Jacqueline na pohřbu otce, prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho spolu s tříletým bratrem Johnem.

Caroline vystudovala práva na Harvardské a Kolumbijské univerzitě. Vzala si za manžela Edwina Schlossberga, návrháře interaktivních expozic a podnikatele. Má s ním tři děti. Dlouhodobě se věnuje práci v dobročinných organizacích, ale oproti zvyklostem rodiny Kennedyů zůstávala dlouhá léta spíše v ústraní.

Až letos na začátku roku veřejně podpořila Baracka Obamu v době, kdy ještě neměl kandidaturu zdaleka jistou. Později mu pomohla vybrat kandidáta na viceprezidenta a život na kolotoči vysoké politiky se jí podle všeho zalíbil. Když si Barack Obama vybral za ministryni zahraničí bývalou sokyni Hillary Clintonovou, uvolnilo se senátorské křeslo za stát New York. O tom, kdo ho dostane, rozhoduje guvernér státu David Paterson:

"Řekla mi, že se o tuto pozici zajímá. Uvědomuje si, že to není normální volební kampaň a chce si proto se mnu sednout a říct, v čem spočívá její kvalifikace," potvrdil guvernér Paterson. Právě politické zkušenosti jsou ale něčím, co podle kritiků Caroline Kennedyová postrádá.

O senátní křeslo po Hillary Clintonové má také zájem hned několik jiných vážných kandidátů. Například generální prokurátor státu New York Andrew Cuomo. Guvernér Paterson chce rozhodnout až potom, co Hillary Clintonovou ve funkci šéfky diplomacie potvrdí Senát, tedy na začátku příštího roku.

Pokud se rozhodne pro Caroline Kennedyovou, bude v Senátu následovat svého otce, který byl senátorem předtím, než se stal prezidentem. Ale také strýce Roberta, který zemřel rukou atentátníka při prezidentské kampani v roce 1968. Může navíc zasedat společně s dalším strýcem Tedem Kennedym, který už od roku 1962 zastupuje v Senátu stát Massachusetts.

Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme